Například ředitel Zemědělského podniku Hospříz Karel Šamal včera odpoledne vyrazil se zástupci pojišťovny do polí. „Přišly kroupy a v Otíně nám pomlátily kukuřici, v Hrutkově taky a ještě zde poškodily ozimý ječmen a pšenici. Odhadujeme tak 80 až 100 hektarů poničených ploch," uvedl Karel Šamal.

Řada porostů je i poválená, takže při sklizni se dají očekávat  značné ztráty. U odbočky na Blažejov z hlavní silnice na Dačice je smutný pohled na polehlé obrovské pole máku, které patří soukromému zemědělci Petru Nouzovi z Dolní Pěny. 

Podle jeho slov mák hodně trpí na silný vítr a vyvrací se. „Něco ještě asi sklidíme, ale lze očekávat nejméně o 30 procent nižší výnos. Větší problém ale je, že se teď bude muset sbírat u země a tím se k zrnkům máku dostanou i semena plevele kakost, který nejde nijak vyhubit a ani vyčistit," naznačuje farmář a vypočítává  další ztráty na kroupami poškozených porostech řepky i na listech jahodníků. Tam ale naštěstí v pátek sklizeň skončila.

O tom, že páteční bouřka byla silná, svědčí i údaje z limnigrafu v Rodvínově, kde podle informací vedoucího jindřichohradeckého odboru životního prostředí Františka Chmelíka za tu chvilku spadlo 45 milimetrů vody: „V pruhu od Blažejova, Střížovic až po Kačležský rybník, kde byla bouřka asi nejsilnější, muselo spadnout ještě daleko více vody, ale není zde žádné oficiální záznamové zařízení."

Pokračoval v tom smyslu, že většinou se jednalo o lokální problémy na malých tocích,  jako třeba v Oldřiši.
Včera celý den pokračovali v odstraňování závad i silničáři. „Hodně nám pomohli ve všech místech dobrovolní hasiči, kteří hned odstraňovali stromy. Ještě někde nám zůstávají nánosy a jsou místa, kde voda vymlela příkopy hodně k silnici. Takový problém je třeba v Kunžaku na příjezdu od Nové Bystřice. V Březině zůstaly naplaveniny, nad Jarošovem se ještě musí dořezat stromy, aby nekoukaly do silnice, u Vlčetínce je podemletá krajnice. Co jde, to se opravuje hned a další místa se zatím označují," popisuje situaci provozní náměstek jindřichohradecké správy a údržby silnic Ludvík Vojta.

Škody na komunikacích, ale  třeba i v lesích řeší také například obec Blažejov, kde se přelily rybníky.