VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krypta chránila staletí lidské ostatky

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Je čtvrtek 22. dubna, půl osmé ráno. Právě se chystám vyměnit „domácí“ kancelář za tu redakční, když mi v kabelce zadrnčí mobil.

27.4.2010
SDÍLEJ:

Tajemství krypty v jindřichohradeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. K nejčastějším nálezům patřily křížky a medailonky, růžence, ale také fragmenty kožených bot, obleků, skleněné knoflíky či další ozdoby.Foto: Deník/Jana Hýbková

„Jestli chceš, tak přijď o půl deváté ke kostelu, bude nás tam víc,“ oznamuje mi archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. – Klaplo to, hurá! Okamžitě souhlasím a opouštím fofrem byt. Dopředu odhaduji, co asi tak uvidím.

Poklona předkům

Když mi Vláďa den před tím volal, že kopou v kryptě severní lodi kostela Nanebevzetí Panny Marie, jinak také proboštského či na poledníku, jak praví „hradecký hantec“, a zda o tuhle informaci Deník stojí, neváhám a chopím se příležitosti. Říkám si, že mám z novinářského hlediska vlastně štěstí, že jsem se narodila a žiju v historicky tak krásném, bohatém, a tudíž i tajemném městě. A pokud je „ruka páně otevřená“, tak proč toho nevyužít a nevstoupit tam, kam se normální lidské oko hned tak nepodívá. – Pravda, i když jednu chvíli i s brýlemi.

Krátce po půl deváté cvakne klíč v zámku mohutných dveří kostela a archeolog, akademický sochař a restaurátor Vladimír Krninský a moje maličkost vcházíme dovnitř.

Ač nejsem věřící, odjakživa mne tyhle monumentální stavby fascinovaly, gotické obzvlášť. Vždycky si říkám, kolik ti předkové museli mít odvahy, zručnosti, času, píle a trpělivosti, aby i bez technických vymožeností něco takového vybudovali. Jak silná musela být jejich víra – nejen v Boha – ale i ve své vlastní schopnosti, znalosti, v úspěšné dokončení takového díla, jehož vybudování trvalo celé generace a přetrvalo staletí, s posvátnou úctou v duchu smekám. O tomhle kostele pochází první zmínka z roku 1382. Ale jinak se tady mísí gotika s barokním interiérem. 19. května roku 1801 při velkém požáru města téměř celý vyhořel.

Na první pohled mne uvnitř kostela zaujme ohrazený prostor. Před ním jsou složené palety cihel, které v celém prostoru působí poněkud nepatřičně, násilně, prostě rušivě. Za ohrazením vidím světlo vycházející z jámy a . . .

Chvíli mi trvá, než mi docvakne, na co se to vlastně dívám! Není to jen kupa sutin, zetlelého dřeva, ale i hromada, v níž jasně vidím lidské lebky a dlouhé kosti. Neuvěřitelné, přestály celá staletí! Na první pohled si vůbec nevšimnu, že kosti vlastně vyčuhují i všude po horním obvodu jámy – pardon, propadlé krypty. Ano, byli to někdejší taky Hradečáci . . .

Nevím, čím to je, ale začínám mít pocit, že se mi začíná hůř dýchat. Emoce, jasný. Vím, že tohle setkání se smrtí a lidskou věčností se mnou fakt nesekne, protože mám za sebou pár let průpravy na medicíně a viděla jsem mrtvé mnohokrát – vcelku, po částech i v detailech, od mozku po ty nejmenší kostičky. Spíš na mne dýchnul duch dávné doby, říkám si.

Historie nálezu

„Bylo to někdy loni v listopadu, no určitě před Vánoci, když mě proboštství vyzvalo, zda bych udělal sondu, protože v místě nyní odkrytého prostoru se pronášela podlaha. Vzal jsem si s sebou dva mladé pomocníky – dceru a jejího přítele. Odsekali jsme spáry mezi deskami před oltářním klekátkem. Vyndali jsme z podlahy tři desky, ale při té čtvrté se Vojta do půl pasu někam propadnul. Vytáhli jsme ho, posvítili si do otvoru a uviděli zetlelé dřevěné rakve . . .,“ líčí situaci, kdy byla krypta objevena, Vladimír Krninský.

Při tomto konstatování je archeolog lehce zklamán, protože jeho informace, že se propadl známý sochař, vzaly za své. „Jo, ale já mám rád pravdu,“ říká Vladimír Krninský.

Dozvídám se, že v kryptě byly nalezeny tři dospělé rakve a čtyři dětské. Z rakví ani z koster moc nezbylo. Problém byl nejspíš v odvětrávání. Navíc vůbec není jasné, odkud vedl do krypty vchod, a jestli vůbec. Indicie také směřují k jakési měšťanské rodině, která měla asi dost peněz a nebo vliv na to, aby si opatřila v kostele hrobku. Tohle je ale záležitost bádání odborníků. Ti se nyní pokusí dopátrat se v písemnostech, o jakou rodinu se mohlo jednat. „Je taky podivné, jak byly rakve prosté. V době baroka bývaly barevné, ale tady po tom není ani památky,“ říká Vladislav Burian.

Kosti nad kryptou jsou nejspíš kdysi shromážděnými ostatky ze hřbitova, který ke kostelu patřil. – Opět ten průsečík staletími!

Nešťastný požár

Pohled mi sjede na poněkud příliš opracovaný kámen mezi hromadou vykopaných sutin. Dozvídám se, že to je nejspíš část žebra klenby, které je pozůstatkem doby, kdy se kostel rozpadal po požáru.

Instinktivně zvednu zrak vzhůru k převysokému stropu. „Ten ale býval před požárem ještě o patro vyšší. Ale po něm nebylo na střechy, takže se část klenby zřítila. Tehdy tu prý býval sklad slámy. Když ji pak opravili, byla už ale klenba nižší,“ vysvětluje mi Vladimír Krninský. Podobně prý ubylo patro i městské věži.

Oprava krypty

Přicházejí dělníci, kteří mají znovu vyzdít vnitřek i klenbu krypty.
Mezi tím však někteří ještě pomohou probrat vykopaný materiál, protože se v něm může ukrývat celá řada zajímavých předmětů, které byly zemřelým dány do rakve. Několik křížků, medailonků a růženců již leží stranou. Postupně se nacházejí čelenky, knoflíky, další ozdoby, ale i zbytky textilií. Vladislav Burian nálezy datuje do 17. století. Ty teď putují k odbornému konzervování. Ptám se, co se bude dít s nalezenými ostatky. Podle slov archeologa budou uloženy do nové rakve a vráceny zpět do krypty, zachované díly starých rakví tam budou uloženy rovněž.
Naposledy se rozhlížím po prostoru a odcházím, abych stavebníkům nepřekážela . . .

Autor: Jana Hýbková

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technik normovač v ostatních průmyslových oborech. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: aktivní přístup, znalost práce na PC, znalost programu AutoCAD, zkušenosti z oblasti výroby jsou vítány, Náplň práce: tvorba pracovních postupů, tvorba výrobní dokumentace, zpracování materiálových norem, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, příspěvěk na PP, ŽP, možnost ubytování. Pracoviště: Ptr strojní závod třeboň s.r.o., Jiráskova, č.p. 619, 379 01 Třeboň. Informace: Zdeňka Strouhová, +420 389 822 904. Výroba - Výroba Ruční balič 13 200 Kč Ruční baliči ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU (Po - Pá 11:00 - 14:00), jedná se o vícesměnný provoz, nárazové plánování směn; výpis z rejstříku trestů. Pracoviště: Ms-tek trade s.r.o. - 001, Arch. Teplého, č.p. 434, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jaroszláv Molnár, +420 773 838 387. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč Pomocníci v kuchyni pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Při nástupu se k základní mzdě přiznává osobní ohodnocení ve výši 2200,- Kč, po 3 měsících se navýší.PODMÍNKOU JE DOBRÝ ZDRAVOTNÍ STAV BEZ OMEZENÍ;, pracovní doba je jednosměnná s posunutou směnou 5:30-14:00, 10:30-19:00 včetně sobot, nedělí a svátků; 5 týdnů dovolené; po zapracování osobní ohodnocení; příspěvek na penzijní připojištění; , KONTAKT: Ing. Koller - Po-Pá 7:30-15:30 hod. - hosp. budova - přízemí. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Vlastimil Koller, +420 384 376 194. Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 12 200 Kč Pracovníci pro ruční praní a žehlení pracovníci pro ruční praní a žehlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!! (druzstvo.stella@centrum.cz), požadujeme preciznost. Pracoviště: Družstvo stella - 001, Pražská, č.p. 624, 379 01 Třeboň. Informace: Ivan Kukulnyk, .

Ilustrační foto.

Jihostroj veze z Benátek výhru. Za tři sety si zasloužil tři body

Malířka Helena Schmaus Shooner.

Zemřela výtvarnice Helena Schmaus Shooner, pravnučka F. Křižíka

Neúspěšný kandidát napadl volby v Krumlově

Český Krumlov – Že mohlo dojít k manipulaci s hlasovacími lístky, ohlásil Krajskému soudu v Českých Budějovicích (KS) v pátek 19. října, tedy poslední den lhůty pro podání návrhu na neplatnost hlasování nebo výsledku voleb do zastupitelstva města Český Krumlov, Václav Mocek z Českého Krumlova, který kandidoval v komunálních volbách za hnutí PRO 2016 a skončil jako 2. náhradník.

Domluva v Hradci zatím není. Pat pokračuje

Jindřichův Hradec - Zastupitelé v Hradci ani po dvou týdnech nenašli společnou řeč. Důležitější jsou pro ně mnohdy posty a funkce než chod města. Při tajných jednáních se navíc nešetří nepravdami.

Na věži turisty překvapil zlatý robot. Natáčel film

České Budějovice – Kolemjdoucí se ráno zmateně zastavují. Nevěřícný výraz ve tváři vystřídá úsměv a u mužů a sci-fi fanoušků dokonce pochopení.

Soud bude řešit 15 návrhů na neplatnost voleb

Jižní Čechy – Hlasy voličů pro kandidující strany nebyly sečteny správně. S takovým odůvodněním sepsali Jihočeši návrhy na neplatnost říjnových komunálních voleb, které adresovaly Krajskému soudu v Českých Budějovic.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT