VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krypta chránila staletí lidské ostatky

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Je čtvrtek 22. dubna, půl osmé ráno. Právě se chystám vyměnit „domácí“ kancelář za tu redakční, když mi v kabelce zadrnčí mobil.

27.4.2010
SDÍLEJ:

Tajemství krypty v jindřichohradeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. K nejčastějším nálezům patřily křížky a medailonky, růžence, ale také fragmenty kožených bot, obleků, skleněné knoflíky či další ozdoby.Foto: Deník/Jana Hýbková

„Jestli chceš, tak přijď o půl deváté ke kostelu, bude nás tam víc,“ oznamuje mi archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. – Klaplo to, hurá! Okamžitě souhlasím a opouštím fofrem byt. Dopředu odhaduji, co asi tak uvidím.

Poklona předkům

Když mi Vláďa den před tím volal, že kopou v kryptě severní lodi kostela Nanebevzetí Panny Marie, jinak také proboštského či na poledníku, jak praví „hradecký hantec“, a zda o tuhle informaci Deník stojí, neváhám a chopím se příležitosti. Říkám si, že mám z novinářského hlediska vlastně štěstí, že jsem se narodila a žiju v historicky tak krásném, bohatém, a tudíž i tajemném městě. A pokud je „ruka páně otevřená“, tak proč toho nevyužít a nevstoupit tam, kam se normální lidské oko hned tak nepodívá. – Pravda, i když jednu chvíli i s brýlemi.

Krátce po půl deváté cvakne klíč v zámku mohutných dveří kostela a archeolog, akademický sochař a restaurátor Vladimír Krninský a moje maličkost vcházíme dovnitř.

Ač nejsem věřící, odjakživa mne tyhle monumentální stavby fascinovaly, gotické obzvlášť. Vždycky si říkám, kolik ti předkové museli mít odvahy, zručnosti, času, píle a trpělivosti, aby i bez technických vymožeností něco takového vybudovali. Jak silná musela být jejich víra – nejen v Boha – ale i ve své vlastní schopnosti, znalosti, v úspěšné dokončení takového díla, jehož vybudování trvalo celé generace a přetrvalo staletí, s posvátnou úctou v duchu smekám. O tomhle kostele pochází první zmínka z roku 1382. Ale jinak se tady mísí gotika s barokním interiérem. 19. května roku 1801 při velkém požáru města téměř celý vyhořel.

Na první pohled mne uvnitř kostela zaujme ohrazený prostor. Před ním jsou složené palety cihel, které v celém prostoru působí poněkud nepatřičně, násilně, prostě rušivě. Za ohrazením vidím světlo vycházející z jámy a . . .

Chvíli mi trvá, než mi docvakne, na co se to vlastně dívám! Není to jen kupa sutin, zetlelého dřeva, ale i hromada, v níž jasně vidím lidské lebky a dlouhé kosti. Neuvěřitelné, přestály celá staletí! Na první pohled si vůbec nevšimnu, že kosti vlastně vyčuhují i všude po horním obvodu jámy – pardon, propadlé krypty. Ano, byli to někdejší taky Hradečáci . . .

Nevím, čím to je, ale začínám mít pocit, že se mi začíná hůř dýchat. Emoce, jasný. Vím, že tohle setkání se smrtí a lidskou věčností se mnou fakt nesekne, protože mám za sebou pár let průpravy na medicíně a viděla jsem mrtvé mnohokrát – vcelku, po částech i v detailech, od mozku po ty nejmenší kostičky. Spíš na mne dýchnul duch dávné doby, říkám si.

Historie nálezu

„Bylo to někdy loni v listopadu, no určitě před Vánoci, když mě proboštství vyzvalo, zda bych udělal sondu, protože v místě nyní odkrytého prostoru se pronášela podlaha. Vzal jsem si s sebou dva mladé pomocníky – dceru a jejího přítele. Odsekali jsme spáry mezi deskami před oltářním klekátkem. Vyndali jsme z podlahy tři desky, ale při té čtvrté se Vojta do půl pasu někam propadnul. Vytáhli jsme ho, posvítili si do otvoru a uviděli zetlelé dřevěné rakve . . .,“ líčí situaci, kdy byla krypta objevena, Vladimír Krninský.

Při tomto konstatování je archeolog lehce zklamán, protože jeho informace, že se propadl známý sochař, vzaly za své. „Jo, ale já mám rád pravdu,“ říká Vladimír Krninský.

Dozvídám se, že v kryptě byly nalezeny tři dospělé rakve a čtyři dětské. Z rakví ani z koster moc nezbylo. Problém byl nejspíš v odvětrávání. Navíc vůbec není jasné, odkud vedl do krypty vchod, a jestli vůbec. Indicie také směřují k jakési měšťanské rodině, která měla asi dost peněz a nebo vliv na to, aby si opatřila v kostele hrobku. Tohle je ale záležitost bádání odborníků. Ti se nyní pokusí dopátrat se v písemnostech, o jakou rodinu se mohlo jednat. „Je taky podivné, jak byly rakve prosté. V době baroka bývaly barevné, ale tady po tom není ani památky,“ říká Vladislav Burian.

Kosti nad kryptou jsou nejspíš kdysi shromážděnými ostatky ze hřbitova, který ke kostelu patřil. – Opět ten průsečík staletími!

Nešťastný požár

Pohled mi sjede na poněkud příliš opracovaný kámen mezi hromadou vykopaných sutin. Dozvídám se, že to je nejspíš část žebra klenby, které je pozůstatkem doby, kdy se kostel rozpadal po požáru.

Instinktivně zvednu zrak vzhůru k převysokému stropu. „Ten ale býval před požárem ještě o patro vyšší. Ale po něm nebylo na střechy, takže se část klenby zřítila. Tehdy tu prý býval sklad slámy. Když ji pak opravili, byla už ale klenba nižší,“ vysvětluje mi Vladimír Krninský. Podobně prý ubylo patro i městské věži.

Oprava krypty

Přicházejí dělníci, kteří mají znovu vyzdít vnitřek i klenbu krypty.
Mezi tím však někteří ještě pomohou probrat vykopaný materiál, protože se v něm může ukrývat celá řada zajímavých předmětů, které byly zemřelým dány do rakve. Několik křížků, medailonků a růženců již leží stranou. Postupně se nacházejí čelenky, knoflíky, další ozdoby, ale i zbytky textilií. Vladislav Burian nálezy datuje do 17. století. Ty teď putují k odbornému konzervování. Ptám se, co se bude dít s nalezenými ostatky. Podle slov archeologa budou uloženy do nové rakve a vráceny zpět do krypty, zachované díly starých rakví tam budou uloženy rovněž.
Naposledy se rozhlížím po prostoru a odcházím, abych stavebníkům nepřekážela . . .

Autor: Jana Hýbková

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 110 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru zedník; praxe výhodou; ŘP skup. B výhodou; pracovní poměr na dobu neurčitou; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 15 000 Kč

Řezníci a uzenáři řezník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v oboru; praxe v oboru vítána; časová flexibilita; na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; vhodné i pro absolventy; , ŽIVOTOPIS ZASÍLEJTE na e-mail: blazkova@kfgroup.cz; dotazy k volnému místu na tel. 602344839. Pracoviště: Řeznictví karel frank s.r.o. - 001, Jáchymova, č.p. 906, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Frank, +420 602 344 839.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAK POUZE TELEFONICKY NEBO EMAILEM!!! (hojdova@retre-pradelna.cz, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - požadujeme elektro vzdělání, vyhláška 50/1978 Sb. výhodou, manuální zručnost, časová flexibilita,, - náplň práce: údržba a servis zařízení prádelny (zaškolení)., - zaměstnanecké výhody: stravenky;. Pracoviště: Retre - prádelna a čistírna, s.r.o. - 001, Pražská, č.p. 624, 379 01 Třeboň. Informace: A. Hojdová, +420 606 754 546.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář domovních instalací. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Šikovného elektrikáře hledáme na přípravu a montáže domovních elektroinstalací. Práce na jednu směnu od 6:00 do 14:00. Místo výkonu práce Jindřichův Hradec. Požadujeme platnou vyhlášku č. 50/1978 sb. Praxe je výhodou. Více informací na telefonním čísle 774 487 700 u pana Adama Trčky, nebo na emailové adrese a.trcka@nsesolutions.cz. Pracoviště: Nse solutions, s.r.o. - 004, Balbínovo nám., č.p. 15, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Adam Trčka, +420 774 487 700.


Ilustrační foto.

Když o víkendu rozbolí zuby

Skálu, zdá se, bude třeba odtěžit po menších kusech. Je zvětralá a bloky se při manipulaci rozpadají.
19

EXKLUZIVNĚ: Barevná skála se rozpadá, lezci ji musí shazovat po kusech

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles. 

OBRAZEM: V Kunžaku vyrazili na jarní výšlap

Kunžak - Základní škola Sira Nicholase Wintona a Myslivecký spolek Jitro pořádaly v sobotu 19. 5. pro rodiče s dětmi a všechny příznivce Jarní pochod kolem Kunžaku.

OBRAZEM: Čtyřiadvacet hodin vojákem

Jindřichův Hradec - Chtěl by ses na chvíli stát vojákem? Tuto otázku si žáci 6. A z 1. základní školy Jindřichův Hradec nemuseli pokládat, oni se „vojáky“ na 24 hodin skutečně stali.

V minulém týdnu jsme se rozloučili...

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se na Jindřichohradecku naposledy rozloučili:

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT