VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krypta chránila staletí lidské ostatky

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Je čtvrtek 22. dubna, půl osmé ráno. Právě se chystám vyměnit „domácí“ kancelář za tu redakční, když mi v kabelce zadrnčí mobil.

27.4.2010
SDÍLEJ:

Tajemství krypty v jindřichohradeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. K nejčastějším nálezům patřily křížky a medailonky, růžence, ale také fragmenty kožených bot, obleků, skleněné knoflíky či další ozdoby.Foto: Deník/Jana Hýbková

„Jestli chceš, tak přijď o půl deváté ke kostelu, bude nás tam víc,“ oznamuje mi archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. – Klaplo to, hurá! Okamžitě souhlasím a opouštím fofrem byt. Dopředu odhaduji, co asi tak uvidím.

Poklona předkům

Když mi Vláďa den před tím volal, že kopou v kryptě severní lodi kostela Nanebevzetí Panny Marie, jinak také proboštského či na poledníku, jak praví „hradecký hantec“, a zda o tuhle informaci Deník stojí, neváhám a chopím se příležitosti. Říkám si, že mám z novinářského hlediska vlastně štěstí, že jsem se narodila a žiju v historicky tak krásném, bohatém, a tudíž i tajemném městě. A pokud je „ruka páně otevřená“, tak proč toho nevyužít a nevstoupit tam, kam se normální lidské oko hned tak nepodívá. – Pravda, i když jednu chvíli i s brýlemi.

Krátce po půl deváté cvakne klíč v zámku mohutných dveří kostela a archeolog, akademický sochař a restaurátor Vladimír Krninský a moje maličkost vcházíme dovnitř.

Ač nejsem věřící, odjakživa mne tyhle monumentální stavby fascinovaly, gotické obzvlášť. Vždycky si říkám, kolik ti předkové museli mít odvahy, zručnosti, času, píle a trpělivosti, aby i bez technických vymožeností něco takového vybudovali. Jak silná musela být jejich víra – nejen v Boha – ale i ve své vlastní schopnosti, znalosti, v úspěšné dokončení takového díla, jehož vybudování trvalo celé generace a přetrvalo staletí, s posvátnou úctou v duchu smekám. O tomhle kostele pochází první zmínka z roku 1382. Ale jinak se tady mísí gotika s barokním interiérem. 19. května roku 1801 při velkém požáru města téměř celý vyhořel.

Na první pohled mne uvnitř kostela zaujme ohrazený prostor. Před ním jsou složené palety cihel, které v celém prostoru působí poněkud nepatřičně, násilně, prostě rušivě. Za ohrazením vidím světlo vycházející z jámy a . . .

Chvíli mi trvá, než mi docvakne, na co se to vlastně dívám! Není to jen kupa sutin, zetlelého dřeva, ale i hromada, v níž jasně vidím lidské lebky a dlouhé kosti. Neuvěřitelné, přestály celá staletí! Na první pohled si vůbec nevšimnu, že kosti vlastně vyčuhují i všude po horním obvodu jámy – pardon, propadlé krypty. Ano, byli to někdejší taky Hradečáci . . .

Nevím, čím to je, ale začínám mít pocit, že se mi začíná hůř dýchat. Emoce, jasný. Vím, že tohle setkání se smrtí a lidskou věčností se mnou fakt nesekne, protože mám za sebou pár let průpravy na medicíně a viděla jsem mrtvé mnohokrát – vcelku, po částech i v detailech, od mozku po ty nejmenší kostičky. Spíš na mne dýchnul duch dávné doby, říkám si.

Historie nálezu

„Bylo to někdy loni v listopadu, no určitě před Vánoci, když mě proboštství vyzvalo, zda bych udělal sondu, protože v místě nyní odkrytého prostoru se pronášela podlaha. Vzal jsem si s sebou dva mladé pomocníky – dceru a jejího přítele. Odsekali jsme spáry mezi deskami před oltářním klekátkem. Vyndali jsme z podlahy tři desky, ale při té čtvrté se Vojta do půl pasu někam propadnul. Vytáhli jsme ho, posvítili si do otvoru a uviděli zetlelé dřevěné rakve . . .,“ líčí situaci, kdy byla krypta objevena, Vladimír Krninský.

Při tomto konstatování je archeolog lehce zklamán, protože jeho informace, že se propadl známý sochař, vzaly za své. „Jo, ale já mám rád pravdu,“ říká Vladimír Krninský.

Dozvídám se, že v kryptě byly nalezeny tři dospělé rakve a čtyři dětské. Z rakví ani z koster moc nezbylo. Problém byl nejspíš v odvětrávání. Navíc vůbec není jasné, odkud vedl do krypty vchod, a jestli vůbec. Indicie také směřují k jakési měšťanské rodině, která měla asi dost peněz a nebo vliv na to, aby si opatřila v kostele hrobku. Tohle je ale záležitost bádání odborníků. Ti se nyní pokusí dopátrat se v písemnostech, o jakou rodinu se mohlo jednat. „Je taky podivné, jak byly rakve prosté. V době baroka bývaly barevné, ale tady po tom není ani památky,“ říká Vladislav Burian.

Kosti nad kryptou jsou nejspíš kdysi shromážděnými ostatky ze hřbitova, který ke kostelu patřil. – Opět ten průsečík staletími!

Nešťastný požár

Pohled mi sjede na poněkud příliš opracovaný kámen mezi hromadou vykopaných sutin. Dozvídám se, že to je nejspíš část žebra klenby, které je pozůstatkem doby, kdy se kostel rozpadal po požáru.

Instinktivně zvednu zrak vzhůru k převysokému stropu. „Ten ale býval před požárem ještě o patro vyšší. Ale po něm nebylo na střechy, takže se část klenby zřítila. Tehdy tu prý býval sklad slámy. Když ji pak opravili, byla už ale klenba nižší,“ vysvětluje mi Vladimír Krninský. Podobně prý ubylo patro i městské věži.

Oprava krypty

Přicházejí dělníci, kteří mají znovu vyzdít vnitřek i klenbu krypty.
Mezi tím však někteří ještě pomohou probrat vykopaný materiál, protože se v něm může ukrývat celá řada zajímavých předmětů, které byly zemřelým dány do rakve. Několik křížků, medailonků a růženců již leží stranou. Postupně se nacházejí čelenky, knoflíky, další ozdoby, ale i zbytky textilií. Vladislav Burian nálezy datuje do 17. století. Ty teď putují k odbornému konzervování. Ptám se, co se bude dít s nalezenými ostatky. Podle slov archeologa budou uloženy do nové rakve a vráceny zpět do krypty, zachované díly starých rakví tam budou uloženy rovněž.
Naposledy se rozhlížím po prostoru a odcházím, abych stavebníkům nepřekážela . . .

Autor: Jana Hýbková

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení. Životopisy zasílat na adresu společnosti. Samostatnost. Řid. průkaz sk.B. Průkaz VZV.. Pracoviště: Agrico s.r.o., Rybářská, č.p. 671, 379 01 Třeboň. Informace: Radka Holá, +420 384 704 111.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - střední odborné vzdělání s maturitou; znalost práce s měřidly; znalost práce na PC; dobrý zdravotní stav (práce v riziku hluku, třísměnný provoz);, Popis práce: , - kontrola výrobků dle zadaných požadavků (rozměry, vzhled, funkčnost apod.); vedení záznamů o provedených kontrolách; seřízení kamer pro optickou kontrolu výrobků; odběr a archivace vzorků; odstavení nevyhovujících výrobků; spolupráce s ostatními útvary na řešení vzniklých problémů;, Nabízíme:, - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů); 13. plat; závodní stravování; firemní benefity; , Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lukáš Chládek, +420 384 373 164,720 934 647.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nejdříve DPP na 2 týdny - poté pracovní smlouva; , pracovní doba 11,00 - 19,00 hod. nebo 10,00 - 18,00 hod.. Pracoviště: Baroko saliji s.r.o., Panská, č.p. 113, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Ejup Saliji, +420 775 250 582.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 500 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: min. vyučení; praxe v oboru nutná; schopnost samostatné práce; zákl. znalost teplé a studené kuchyně; výpis z rejstříku trestů; pouze noční směny od 18:00 - 6:00 hod;, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, práce o svátcích a víkendech; MOŽNOST UBYTOVÁNÍ;. Pracoviště: Admiral global betting a.s. - 001, třída Čsl. legií, č.p. 348, 378 10 České Velenice. Informace: Eliška Balašková, +420 602 134 556.


Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

U Bernartic při nehodě vyhasl zbytečně další život

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Projekt Upíři ve škole nabádá k dárcovství

Písek - Ačkoliv svůj nápad rozjížděla jako regionální projekt pod hlavičkou Střední zdravotnické školy v Písku, dnes hodlá osvětu o zodpovědnosti ke zdraví a darování krve, kterou propagují Upíři ve škole, rozšířit mezi středoškoláky po celé republice.

V uplynulých dnech se narodili...

V uplynulých dnech se v jindřichohradecké porodnici narodili:

V uplynulých dnech nás opustili...

Jindřichohradecko - V uplynulých dnech jsme se naposledy rozloučili:

Táborníci z LDT Radíkov přivítali policejní psovody

Radíkov - Policejní psovodi se svými čtyřnohými pomocníky a tiskovou mluvčí navštívili 15. srpna malé táborníky na LDT Dolní Radíkov, jenž provozuje DDM J.Hradec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT