Šlo přitom o projekt skupiny dobrovolníků, kteří se před několika lety o vznik zahrádky zasadili a pečlivě se o ni starali.

Nápad na vznik plochy osázené květinami v centru města se zrodil v roce 2019. Parta Hradečáků, kterým není lhostejná péče o zelené plochy ve městě, se rozhodla oživit místo pod Nežáreckou bránou. „Jsme všichni z této lokality a napadlo nás, že bychom mohli zkusit nějak pojmout prostor v místě bývalého domu Tomáše Krýzy, kde je i památeční kámen. Dříve tam stával i strom, který ale šel k zemi a celkově to nebylo hezké místo. Proto jsme ho chtěli nějak zútulnit,“ přiblížila jedna z iniciátorek Krýzovy zahrádky Michaela Zudová.

Dobrovolníci proto oslovili město a o rok později se jejich nápad stal skutečností. „Na celou akci se musel zpracovat projekt, který se dával na posouzení i na památkáře, byla kolem toho docela byrokracie. Celé jsme to vymysleli, město nám zaplatilo rostliny a my jsme pak na podzim roku 2020 záhon vysazovali. Všichni jsme tehdy měli roušky kvůli covidu a hlídali si vzájemné rozestupy, bylo to docela dramatické,“ zavzpomínala Michaela Zudová a dodala, že o záhon se skupina dobrovolníků následně starala tři roky.

Krýzovy jesličky.
Návštěvníci muzea mohou po sedmi letech opět obdivovat Krýzovy jesličky

„Už někdy před třemi měsíci se v souvislosti se sousední stavbou na záhoně začal hromadit různý materiál, parkovala tam auta a teď je místo úplně zničené. Nás to velmi mrzí, ale už nemáme sílu dál pokračovat a záhon obnovit. Bylo to celkově dost náročné i vzhledem k umístění té plochy,“ konstatovala Michaela Zudová, která se obává, aby celé úsilí dobrovolnické skupiny nakonec neskončilo osázením plochy poničeného záhonu trávou.

Vzniklá situace kolem květinové zahrádky mrzí i vedení města. „Stavitel byl dozorem několikrát upozorněn, že na dotyčné místo nemá odkládat materiál. Firma si je dobře vědoma toho, že pokud dojde k poškození v rámci stavby, budou to muset řešit. Přesný rozsah škod zatím nevíme, protože dnes na místě ještě nic neroste. Stavební akce navíc ještě není dokončená,“ vyjádřil se starosta Michal Kozár.

Zdroj: Jana Urbanová

„Město financovalo dobrovolníkům sazenice i terénní práce. Mrzí mě proto, že nás ohledně poničení prostoru nikdo nekontaktoval a celá věc šla rovnou na sociální sítě,“ dodal. Na druhou stranu ale prý částečně chápe i stavebníky, kteří pracují ve stísněných podmínkách. „Situace na stavbě není úplně jednoduchá. Prostor v místě je úzký, firma nemůže blokovat komunikaci a místo není možné ani nijak oplotit. V těsné blízkosti osázené plochy probíhaly výkopové práce kvůli kanalizaci a sítím a byli jsme si vědomi, že může dojít k poškození i bez toho, že by přímo na záhon někdo něco odložil,“ poznamenal starosta Kozár.

Nápravu poškozené Krýzovy zahrádky chce vedení města se stavebníky řešit až s ukončením prací na rekonstrukci ulice Pod Hradem během května.