Plakáty k akcím na Jindřichohradecku v prvním dubnovém týdnu roku 2024.Nežárecké předměstí.Zdroj: archiv pořadatelůV pondělí 1. dubna zahájí Muzeum Jindřichohradecka novou výstavu z cyklu Město Jindřichův Hradec ve sbírce muzea. Tentokrát bude zaměřena na Nežárecké předměstí. Těšit se můžete na množství historických informací o specifickém vývoji této jindřichohradecké lokality, ve kterém po staletí převládal zemědělský a řemeslnický ráz. Vystaveny budou nejen fotografie, pohlednice, obrazy nebo nástroje, ale třeba i model jezu na Nežárce a další předměty. Výstavu můžete navštívit v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici v běžné otevírací době.

V úterý 2. dubna se v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu v galerii Výstavního domu Stará radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru. Výstava představí ty nejlepší projekty z posledních let realizované z veřejného rozpočtu a potrvá do 30. dubna.

Za divadlem můžete vyrazit ve středu 3. dubna do dačického kulturního domu Beseda. Od 19 hodin si zde užijete divadelní komedii Všechno je dovoleno. Pojednává o příběhu dvou manželských párů, které se vzájemně neznají a čeká je společná rodinná dovolená v Chorvatsku. Proč rodinná? Protože syn prvního páru se rozhodl vzít si dceru druhého páru, a tak je načase, aby se jejich rodiče seznámili. V jadranské idylce, která se promění v balkánské peklo, hrají Ivo Šmoldas, Michaela Kuklová, Miluše Bittnerová a Miroslav Šimůnek (alt. Tomáš Krejčíř).

Máte pozvánku na vaši akci? Nebo nám chcete zaslat fotky z akce, kterou jste pořádali nebo navštívili? Můžete k tomu využít náš formulář na stránce Čtenář reportér. Vaše pozvánky i fotografie a texty rádi uveřejníme.

Plakáty k akcím na Jindřichohradecku v prvním dubnovém týdnu roku 2024.Já to vidím pozitivně.Zdroj: archiv pořadatelůI ve čtvrtek 4. dubna bude z čeho vybírat. Ochotničtí herci z Divadelní společnosti Jablonský vystoupí v premiéře své nové hry Já to vidím pozitivně v sálu KD Střelnice od 19 hodin. Anotace hry uvádí: „Má tato civilizace perspektivu? Je možné nadále vyvíjet Západní kulturu v prostředí přebujelých byrokratů, politických kariéristů a populistů, často protichůdných zákonů, nesmyslných požadavků, směrnic, vyhlášek, regulací…? Tragikomedie na motivy frašky Friedricha Dürrenmatta „Romulus Veliký“ klade tyto otázky v prostředí konce Západořímské říše.“

Výstavní sezonu v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci zahájí ve čtvrtek 4. dubna od 17 hodin vernisáž výstav tří jubilantů - Stanislava Maxy, Vlastimila Sítaře a Jaroslava Rodka. Hradecký fotograf Stanislav Maxa zahájí výstavu nazvanou 3 x 20 zaměřenou na tři témata, kterými se nejvíce zabývá. Vlastimil Sítař, rodák z Dačic, který nyní žije v Hradci, vystaví své sportovní fotografie. A Jaroslav Rodek, který žije a tvoří v Matějovci u Českého Rudolce, zase představí své dřevěné plastiky.

Pokud vás zajímá téma cestování, a konkrétně Česká Kanada, zavítejte ve čtvrtek od 19 hodin do YMCA centra na sídlišti Vajgar (poblíž Trojstřediska u 5. ZŠ). Pozvání na další z cestovatelských večerů přijala Kateřina Svobodová, která promítne českokanadské fotografie a pohovoří o projektu Stezka Českou Kanadou. Zároveň také pozve na další z oblíbených výšlapů Kanadský tulák.

Kanadský tulák 2 - Pochod Českou Kanadou na trasu z Malého Ratmírova do Kaprounu přilákal 441 fanoušků pěší turistiky.
Na druhého Kanadského tuláka si vyšláplo 441 turistů

Pátek nabídne další výstavy, promítání a ples

V pátek 5. dubna si Dům gobelínů v Jindřichově Hradci připomene výročí 145 let od narození Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky textilních uměleckých dílen. Vernisáž v 16 hodin zahájí výstavu nazvanou Čalounění - svědectví luxusu a pohodlí. Expozici doplní velkoformátová tapiserie Judita se strojí na cestu a historická čalouněná křesla. O hudební doprovod vernisáže se postará akordeonový soubor žáků ZUŠ. V Nováka.

V 16 hodin začíná také vernisáž výstavy Oči dokořán v třeboňském Domě Štěpánka Netolického. Výstava představí díla z krajského kola 14. soutěžní přehlídky výtvarných oborů základních uměleckých škol. Do jihočeského krajského kola zaslali svá díla žáci z osmnácti jihočeských ZUŠ.

Milovníci přírody a jihočeských krás se mohou těšit na promítání dokumentárního filmu Řeka Nežárka pana Josefa Novotného. To je plánováno na 18. hodinu v kinosálu KD Koruna v Nové Bystřici. Jedná se o film se stopáží 77 minut, který dokumentuje řeku Nežárku od pramenů jejich sběrnic, řeky Kamenice a Žirovnice, ze kterých Nežárka vzniká v Jarošově nad Nežárkou, až k soutoku s řekou Lužnicí ve Veselí nad Lužnicí, včetně největších přítoků, Hamerského potoka a Nové řeky.

Zdroj: Youtube

Plakáty k akcím na Jindřichohradecku v prvním dubnovém týdnu roku 2024.Kvízový večer v Béčku.Zdroj: archiv pořadatelůOd pátečních 20 hodin začíná 27. reprezentační ples Fakulty managementu v jindřichohradeckém KC Jitka. Veškeré podrobnosti naleznete kliknutím zde.

Protáhnout si mozkové závity můžete v pátek od 20:30 hodin v Klubu Béčko v dačické Besedě. Připravený je tradiční Kvízový večer. Kvíz je všeobecný, hraje se při něm o ceny, moderovat bude David Černý. Kapacita je ale omezená, týmy se mohou hlásit na facebooku ve skupině Béčkovej kvíz.

Sobota 6. dubna patří události Ukliďme Česko. V Jindřichově Hradci můžete například vyrazit pomoct s úklidem Jindrovy naučné stezky. Sraz je v 9 hodin ráno u Pivnice a Sportcentra na Bobelovce. Podrobnosti naleznete kliknutím zde. V rámci akce Ukliďme Česko je připraveno i mnoho dalších aktivit. Přehlednou mapu a všechny informace o tom, kam můžete vyrazit uklízet ve svém okolí po celém Hradecku, najdete na webu www.uklidmecesko.cz.

Státní zámek Třeboň nabídne 16. ročník jarní květinové výstavy Amaryllis a hudba, který se letos uskuteční v soukromých schwarzenberských zámeckých apartmá. O víkendu 6. - 7. dubna je vstup na výstavu bez průvodce od 9 do 17 hodin.

V Muzeu Jindřichohradecka (budova na Balbínově náměstí) se v sobotu od 14 hodin uskuteční vernisáž výstavy Antonín Málek Forever.

S dětmi si můžete v 15 hodin vyrazit do Loutkového divadla Třeboň. Na program je tentokrát pohádka Pták Ohnivák a liška Ryška v podání Spolku třeboňského loutkového divadla.

Dačický Klub Béčko nabídne v sobotu od 20 hodin živou hudbu v podání kapely SwingStep. Vstup na koncert je volný, pokud si chcete zarezervovat místo, pište SMS na číslo 602 780 525. Podrobnosti o akci i kapele samotné se dozvíte kliknutím zde.

Zdroj: Youtube

A co v tomto týdnu promítají kina na Jindřichohradecku? Na program se můžete podívat zde: Kino Střelnice - Jindřichův Hradec, Kino Světozor - Třeboň a Kino Beseda - Dačice.