Roční údržba přitom není vůbec levná, vyšplhá se až do výše 200 tisíc korun. „Devastace majetku po plesech je naprosto úděsná. Je to už léta stejné. Konzumace alkoholu zanechává stopy všude - na sále na parketách i na toaletách. Stále máme náhradní mísy v záloze, ty trpí značně, stejně jako umyvadla nebo kohoutky,“ popisuje zážitky ředitel KD Ostrov Vladimír Stejskal.

Také vitríny kolem „kulturáku“ v sezoně plesů zasklívají jednou i dvakrát měsíčně.

Paradoxně mají nejmenší starosti po Romském plese, který se tu konal asi před měsícem. Pořadatelé po něm vždycky uklidí, vynesou odpadky a téměř se nestává, že by se při něm zničilo nějaké zařízení domu.

„Myslím, že Ostrov vypadá celkem dobře, ale vždycky je co zlepšovat. Nelíbí se mi tam moc sociálky a taky to vybavení přestává být moderní. V kině je to lepší,“ myslí si Tomáš Votava z Havlíčkova Brodu.

Údržba za statisíce

„Lidé se zlobí, že na toaletách není třeba papír, ale ten mizí z kabinek při plesech během jediné hodiny. To nikdo neuhlídá,“ povzdychl si. V kině jsou zase velkým problémem žvýkačky nalepené na těch nejnemožnějších místech.

Ovšem nejhorší jsou ty zašlapané do koberců. „Na to si musíme najmout specializovanou firmu, která nám čistí koberce a sedačky,“ dodal ředitel. Přitom roční údržba komplexu není vůbec levná, přijde na 150 až 200 tisíc korun.

A právě o prázdninách probíhá při technické přestávce ta nejdůkladnější část oprav a úklidu. Seřizuje se i zvukový systém v kině. „Myjí se stropy, stropní destičky, kterých je tam asi sedmdesát. Myjí se i okna, divadelní lustry. Každý z nich má téměř čtyři stovky baněk, z nichž se musí každá jednotlivě umýt. Myjí a natírají se obě jeviště, brousí a pastují se podlahy a podle potřeby se opravuje fasáda a otlouká a nahazuje vlhká omítka,“ vypočítával Vladimír Stejskal.

„Nejnáročnější ze všeho je výměna stropních zářivek na sále, kde to dělá speciální horolezecká firma. Není k nim přístup ze stropu, takže se musí stavět lešení,“ vysvětlil šéf KD Ostrov.

Kulturní středisko ale bude potřebovat stále větší investice. Nová budova už stojí přes dvacet let a ročně jenom kinosálem projde 25 tisíc návštěvníků promítání filmů a další tisíce diváků divadelních představení. „Jsme limitovaní penězi, které máme k dispozici. Víme, že je potřeba vyměnit třeba střechu nebo sedačky, ale když jedna stojí až pět tisíc a máme jich tři sta, je výsledná částka obrovská,“ povzdychl si Stejskal.