VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní stánek u Dyje dostane větší kapacitu

Dačice – Šest desítek občanů se zapojilo do diskuse ohledně rekonstrukce dačického městského kulturního střediska, které se věnoval další Kulatý stůl v rámci projektu Zdravé město Dačice. 

27.9.2015 1
SDÍLEJ:

OBČANÉ DAČIC se sešli u kulatého stolu v rámci projektu Zdravé město Dačice, aby diskutovali nad studií rekonstrukce Městského kulturního střediska. Foto: Markéta Přikrylová

Jak vysvětlila koordinátorka projektu Marcela Chvátalová, původně byly městu navrženy čtyři studie rekonstrukce, z nichž stavební komise vybrala z pohledu provozního – dispozičního, ale i z hlediska architektonického řešení, tu nejvýhodnější. Tu v rámci první části kulatého stolu detailně představil její zhotovitel Milan Špulák, který je mimo jiné autorem rekonstrukce přístavby budovy jindřichohradeckého sídla elektrárenské společnosti či sportovní haly a bazénu.

Kulatý stůl moderoval dačický starosta Karel Macků, který na adresu navržené studie uvedl, že rekonstrukcí dojde k celkové modernizaci vnitřních prostor se zachováním historických prvků a k celkovému navýšení kapacity. „Je počítáno také s rozšířením prostor přístavbou do dvora, pod kterou je navržené parkování aut v podzemí. Stávající sál bude i v budoucnu využíván na stejném místě. Při zbudování teleskopického hlediště se počítá s kapacitou 330 sedících diváků. Současné přísálí za hledištěm by bylo zrušeno a v jeho místě vestavěno patro, kde vzniknou prostory šaten, skladů a dalšího zázemí. V přízemí přístavby, která bude sloužit jako vstupní hala se schodištěm a bezbariérovým výtahem spojující všechna podlaží, by byl zbudován vstup do šaten a do nově zřízeného minipivovaru. V dalším patře přístavby, které bude v úrovni hlavního sálu, bude předsálí s rozšířeným barem. V původních sklepeních vzniknou prostory pro hudební klub, případně vinárnu či čajovnu," popsal navrhované úpravy Karel Macků.

Vizualizace rekonstrukce MěKS Dačice.

Po seznámení se s koncepcí studie následovala práce ve skupinách, kdy přítomní hodnotili klady a zápory studie a předkládali návrhy na doplnění či její úpravu.

„Účastníci diskuse na studii pozitivně hodnotili zejména bezbariérovost, parkovací úpravu v podzemí, využití sklepních prostorů pro mladé, dále zázemí pro účinkující, vysouvací sedadla, moderní vzhled a patrové rozšíření prostor," naznačila Marcela Chvátalová.
K negativům jednoznačně patřila výše rozpočtu, která činí téměř 97 milionů korun a dále časová náročnost samotné rekonstrukce. Rovněž panuje obava z nedostatečného využití prostor a nízké kapacity parkovacích stání.

„Na podzim letošního roku bude zadána projektová dokumentace k rekonstrukci a přístavbě kulturního střediska. Při jejím zadání samozřejmě zapracujeme navržené podněty z kulatého stolu. Výhledově bude rekonstrukce kulturního střediska realizována nejdříve za dva roky. Protože se bude jednat o velmi finančně náročnou investici, budeme určitě čekat na vhodnou grantovou příležitost," uzavřel starosta.

Režisérka dačického divadelního souboru Tyl Naděje Jahelková svůj život s dačickým divadelním sálem spojila již pět 45 lety a strávila zde nespočet hodin. Rekonstrukci kulturního stánku vítá. „Dačice si zaslouží mít moderní zařízení na úrovni. Když se souborem jezdíme vystupovat, tak jsou i menší města jako třeba Nová Bystřice, kde je to nesrovnatelné. Přitom dačický divadelní sál má báječnou akustiku, kterou si pochvalovali například operní pěvec Eduard Haken , když zde kdysi vystupoval," uvedla.

Autor: Lenka Novotná

27.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní festival studentských filmů v Písku.

Filmový festival v Písku nejspíš skončil. Přesune se do Krumlova?

Ilustrační foto.

Fronty na řidičák se na úřadech netvoří

Hradecká Farní charita hledá Tři krále

Jindřichohradecko – Tradiční Tříkrálová sbírka se odehraje od 2. do 14. ledna nadcházejícího roku.

Hokejisté Vajgaru si připsali povinné body

Jindřichův Hradec – Druhou polovinu základní části krajské ligy zahájili jindřichohradečtí hokejisté domácí výhrou nad béčkem Pelhřimova 8:3.

Zloděj ukradl auto. A taky lahev prošlého piva

Mníšek - Už od pondělního rána pátrají policisté po kradeném autě značky JHI 08-46.

V seriálu Naši prvňáci představíme děti z dalších základních škol

Jindřichohradecko - I tento týden pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme všechny prvňáčky z okresu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT