Štěrkopísková jezera Cep a Cep I poskytují pitnou vodu pro víc než deset tisíc obyvatel Třeboňska a v sezóně pro další tisícovky rekreantů. Svazek obcí, které tento vodní zdroj zásobuje, proto vytáhl do boje proti jeho znečišťování.

Z vodních ploch dvojice pískoven se ročně čerpá přes takzvanou Milánskou studnu přibližně 800 tisíc metrů krychlových surové vody pro Úpravnu vody Hamr. Jezera jsou zdrojem pitné vody pro Třeboň, Břilice, Novou Hlínu a Starou Hlínu, Mláku, Kolence, Stráž nad Nežárkou, Novosedly nad Nežárkou, Klec, Frahelž, Majdalenu, Hamr, Chlum u Třeboně, Staňkov, Lutovou, Žíteč, Mirochov, Mníšek, Stříbřec, Jemčinu, Oboru a další navazující lokality. Svazek obcí upozorňuje na fakt, že kvalita surové vody se zhoršuje. Úprava vody je tím pádem náročnější a vyžaduje stále dokonalejší technologie.

„Cílem svazku obcí i provozovatele úpravny vody je zvýšit ochranu vodního zdroje tak, aby byla kvalita surové vody dlouhodobě zachována v parametrech vhodných pro vodárenskou úpravu. Kromě jiného jsme se proto rozhodli apelovat na místní obyvatele i na turisty, aby zdroj pitné vody neznečišťovali. Mnozí z nich totiž ani nevědí, odkud se surová voda čerpá. I některé turistické servery dokonce ke koupání v jezerech Cep a Cep I vybízejí,“ uvedla za svazek obcí Vodovod Hamr Jitka Bednářová. Zároveň zdůraznila, že vzhledem k velkému významu jezer pro zásobování pitnou vodou celého regionu bude ve spolupráci s policií posílena hlídková činnost v lokalitě pískoven, a to hlavně v právě probíhající letní sezóně. Policisté se zaměří na dodržování čistoty, zákaz vstupu do vody a dodržování pravidel Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, především správné parkování vozidel, stavbu stanů a rozdělávání ohně.

Pískovny v Halámkách. Ilustrační foto.
Ve Velenicích a Nově Vsi se zhoršila kvalita vody. Na vině je zřejmě pískovna

Pískovny Cep a Cep I jsou zároveň stále vedené jako těžební prostor, i když tu aktivní těžba momentálně neprobíhá. Řada lidí o tom ale vůbec neví. Kolem vodní plochy jsou přitom rozmístěné informativní tabule, které upozorňují na zákaz koupání i provozování vodních sportů. "Lidé jsou bezohlední. U pískovny si dokonce otevřeli i půjčovnu paddleboardů. Turisté si také často donesou k vodě pití a prázdnou plastovou lahev pak nechají na místě. Takových je spousta a ty hromady odpadků si dokážete jen těžko představit. Každý rok k pískovnám jezdíme ve spolupráci s Lesy České republiky i rybáři uklízet odpadky. Naši obecní zaměstnanci se musí i několikrát otočit, aby veškerý odpad svezli," posteskl si Jan Vobejda, starosta Cepu, do jehož katastru pískovny spadají. Neukáznění turisté navíc kromě nepořádku způsobují i problémy v dopravě. Parkují totiž přímo na okraji silnice první třídy, která k tomu není uzpůsobená.

Jen kousek od cepských pískoven jsou přitom další dvě vodní plochy, kde už je těžba ukončená a lidé se tu mohou v horkých dnech bezpečně osvěžit. Tušťská velká i malá pískovna jsou oficiálními koupacími lokalitami. Návštěvníkům nabízí čistou vodu s možností parkování i občerstvení.