Obě nádrže vodojemu Pleše jsou nově vyčištěny. Města a vesnice mohou stále čerpat kvalitní vodu.

Před týdnem byla vyčištěna jedna a včera druhá nádrž vodojemu Pleše. Obě pojmou celkem 3360 kubických metrů vody.

Města a obce čerpající vodu z tohoto vodojemu mají stále zajištěnou čistou a kvalitní vodu. Majitel objektu společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy provádí čištění pravidelně jednou za rok.

Posádka specializovaného auta na čištění tlakem vody, podobného hasičskému, vytahuje hadici. Pracovníci s ní musí napřed vylézt po železných žebřících, aby se pak krátkou místností vydali po stejných mokrých žebřících dolů do nádrže. Poté vodou pod vysokým tlakem čistí nánosy od kalů a usazenin. Místy si pomáhají rýžovými košťaty.
Pak zase stejnou cestou zpátky, umazaní , ale spokojení, že je vše vyčištěné.

„Voda je tady velice čistá, kvalitní,“ pochvaluje si mistr Richard Kuba. Dodává, že mu z jiné vody kafe tolik nechutná.
Čištění nádrží probíhá postupně, aby nebyli obyvatelé ohroženi jejím nedostatkem.

„Před čištěním se zastaví přívod vody do nádrže. Lidé vodu postupně spotřebují. Sedimenty se stáhnou do kalové jímky a začne se s čištěním,“ vysvětlil postup pracovník Zdeněk Janda.

Doplnil, že vyčerpání nádrže trvá asi den a napuštění vyčištěné nádrže trvá kolem osmi hodin. Dvě nádrže jsou proto, aby byli lidé stále rovnoměrně zásobeni.

„Do tohoto vodojemu je svedena voda z úpravny vody Plav, z povrchových zdrojů, a úpravny vody Bukovsko, z podzemních zdrojů. Voda se zde míchá,“ upřesnil vedoucí provozního střediska v Jindřichově Hradci Pavel Škarda.

„S vodou z vodovodu jsme spokojeni. Nikdy jsem z ní necítila pachuť,“ řekla Alena Pospíšilová z Jindřichova Hradce. Vodou z vodojemu Pleše jsou zásobovány Pleše, Višňová, Doňov, Záhoří, Dírná, Kardašova Řečice a Mnich. Dále ještě vodojem Děbolín. Ten zásobí vodou Děbolín, Jindřichův Hradec s místními částmi a Velký Ratmírov.