Změny v nemocnici

Od 1. května zaměstnanci většiny oddělení dačické nemocnice pracují pod novým zaměstnavatelem, a to pod Nemocnicí Jindřichův Hradec.
Pod společností PP Hospitals zůstala pracovat pouze cévní chirurgie, a ta k 1. lednu 2010, jak Deník informuje na straně 1, skončila.
V praxi se tak začal naplňovat slib Jihočeského kraje, že dačickou nemocnici zachrání. Nemocnice v Dačicích má v místě pracovníky na řízení provozu, ale řízena je přímo z Jindřichova Hradce.

Rozkopaná Štítného

Už aby rekonstrukce skončila! Tak zněla přání většiny obchodníků ze Štítného ulice v centru Jindřichova Hradce, ale také dalších lidí.
Živnostníkům klesaly tržby a stávalo se, že za den přišel i jen jeden zákazník.

Situace, kterou si město zažilo při opravě centra již několikrát, se dostala na přetřes i na jednání zastupitelstva.

„Rekonstrukce inženýrských sítí byla ale opravdu nutná. Plynovod byl jako cedník, z vodovodu také unikala voda. Myslím, že rekonstrukce se provádí právě včas,“ sdělil v květnu Deníku Josef Pepich, šéfmontér firmy Jindřichohradecké montáže.

Léky na chřipku

Léky na chřipku a nachlazení obsahující pseudoefedrin nelze od začátku května běžně zakoupit kvůli nefunkčnímu systému centrálního úložiště dat a receptů. Lékárny přistupovaly k výdeji přípravků různě, buď medikamenty vůbec nenabízely nebo na lékařský recept, a to v omezeném množství do 1800 miligramů pseudoefedrinu na kalendářní měsíc na osobu.

Omezení prodeje se týká Modafenu, Paralenu plus, Aspirinu Complex, Daleronu, Nurofenu Stopgrip a Panadolu Plus Grip.

Zavřený most

Úplné několikadenní uzavření mostu přes Hamerský potok na obchvatu Jindřichova Hradce kvůli poslední fázi rekonstrukce přidělalo vrásky řidičům.

Na nábřeží a u kovárny byly v dopravní špičce vypnuté semafory a dopravu řídila policie.

Mnozí řidiči však ani nevědí, co jednotlivé figury policisty znamenají, o chodcích ani nemluvě. „Někdo nám jede i za zády, snaží se nás objíždět. Řidiči už vyšli ze cviku,“ říká první zkušenosti dopravní policista.

Někdy ke slovu přicházela i píšťalka. Na nějaké řešení přestupků ale není ani prostor.

Nezbylo, než se obrnit trpělivostí, naštěstí přišel sváteční víkend, který situaci zklidnil.

Záchrana stromků

Sto čtrnáct stromečků podél obchvatu kolem Stráže nad Nežárkou, které kolem Vánoc poničil neznámý vandal, ošetřili členové strážského sboru dobrovolných hasičů (SDH). Vyčíslená škoda na stromcích byla 100 tisíc korun. Pachatel však dosud nebyl odhalen. Nyní je naděje, že škoda nebude tak vysoká.

Jeseteři nebudou

Až o desítky milionů měla třeboňská městská kasa menší příjmy kvůli neuskutečněným prodejům a nižším daňovým příjmům. Zaznělo to na květnovém veřejném jednání zastupitelstva.

Jeseteří farma, kterou chtěla společnost Bohemia Excelsior vystavět na pozemcích u Zlaté stoky za vlakovým nádražím, v Třeboni nebude. „Dostali jsme dopis od vedení společnosti, že se jim nepodařilo získat úvěr z banky, protože vedení Povodí Vltavy jim nepovolí odběr vody na delší dobu než tři roky. Banka však požadovala záruku na deset let,“ vysvětlil Jan Váňa.

Pro městskou pokladnu to však znamená, že přijde o 7,2 milionu korun. První splátku 3,6 milionu korun, kterou již od společnosti dostalo, bude muset vrátit.

Město pro byznys

Druhé místo za nejlepší podnikatelské podmínky v druhém ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys získala Třeboň. Na prvním se umístil Vimperk, zatímco jako desáté se umístily Dačice a za nimi na dvanáctém místě Jindřichův Hradec, přičemž v Jihočeském kraji bylo vyhodnocováno 17 měst.

Výsledky výzkumu prokázaly, že v Třeboni roste počet ekonomických subjektů oproti ostatním městům dvojnásobným tempem, nezaměstnanost je druhá nejnižší, ale podnikatelé vyplácejí nejnižší průměrné mzdy.

Volební boj začal

Politický maraton boje o voliče začal. Vidina voleb do Evropského parlamentu přiváděla politiky k lidem. Do Jindřichova Hradci zavítal například předseda ČSSD Jiří Paroubek a odpověděl Deníku na několik otázek.

„Kolem Jindřichova Hradce to zatím moc neznám, ale znám Třeboň z krátkých návštěv. Je to jedno z nejhezčích měst, které jsem v jižních Čechách navštívil. Vnímám je jako symbol jižních Čech,“ uvedl na dotaz týkající se jeho vztahu k jižním Čechám.

A nízké platy? „Jsou zde stabilní jev, který se projevil už za starého režimu. Je to dáno strukturou zdejšího hospodářství.“

Stěhování knihovny

Ode května mohou přijít lidé do Informačního střediska v Lomnici nad Lužnicí opět do staré radnice. Do nově zrekonstruovaných prostor se začala postupně stěhovat i městská knihovna.

Sama knihovnice Marcela Božovská se na stěhování těšila: „Chodí k nám hodně dětí, tak konečně pro ně máme krásné a zdravé prostředí. Dostali jsme nové vybavení a přibyla nám místnost studovny. Cením si zejména toho, že je pryč plíseň a vlhko.“

Zákeřná jehla

Chlapec se na Jindřichohradecku u domu píchl o injekční stříkačku. Čekal na výsledky krevních testů. Hrozit mu mohla infekce hepatitidou typu B, C, ale klidně i virem HIV.

„Nákazu nyní nelze prokázat, protože tělo si vytváří protilátky až několik měsíců,“ uvedla krátce po události dětská lékařka z Třeboně Alena Mikešová Koutná.

Podle krajských hygieniků se na Jindřichohradecku v minulých letech poranila žena o neznámou injekční jehlu vhozenou do nákupní tašky. Podobně se píchl i chlapec při hře na pískovišti a dále dívka o jehlu v sedačce autobusu.

Vloni se rovněž náhodně poranila lékařka v nemocnici, která se píchla o jehlu od známého pacienta. Stejně se poranila i zdravotní sestra při odběru krve, ale i tady šlo o pacienta známého.

Vypsaná odměna

Bratr zavražděné Soni Illeové se rozhodl vypsat finanční odměnu za informace, které by vedly k dopadení vraha. Je to poprvé, co v případu, byť prostřednictvím policie, vystoupil někdo jiný, než její manžel.
V minulosti k podobnému, tak trochu zoufalému činu se odhodlal i Jindřich Packa, jehož bratra Vladimíra na konci ledna roku 2007 v Majdaleně srazil dosud neznámý řidič a ponechal ho osudu.

Ples místních hasičů tak skončil velice tragicky, neboť muže, který patřil k hlavním organizátorům, našli k ránu ležet mrtvého v tratolišti krve.
Posléze se policistům podařilo sestavit přibližný portrét pachatele, tedy řidiče v bílé octavii. Údajně po nehodě vystoupil, místo obešel a pokračoval v jízdě. Do současné doby se šoféra zbabělce stejně jako vraha Soni Illeové nepodařilo dopadnout.