VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květen: Žena chtěla učit ve škole, měla falešný diplom

Jindřichohradecko - Připravili jsme seriál, kde po měsících vybíráme nejdůležitější a nejzajímavětší události na Jindřichohradecku v loňském roce.

11.1.2012
SDÍLEJ:

Součástky z letadla, nalezeného na poli u Otína.Foto: Deník/ Adam Hudec

Spála vystrkuje růžky

Jindřichohradecko – V posledních letech na Jindřichohradecku počty onemocnění spálou klesají. Podle informací, které v květnu Deníku poskytl pracovník Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba měl ještě v roce 2009 region s 90 případy onemocnění v rámci Jihočeského kraje třetinový podíl. A v roce 2007 ještě víc, neboť z 240 nemocných se spálou jich 95 bylo právě z Jindřichohradecka. Vloni jich bylo do dubna jen zlomek. Spála je infekční onemocnění, které vyvolává spálový bacil Streptococcus pyogenes a pokud není „odléčená“, tak může přejít do chronických potíží, kdy jsou poškozeny srdeční chlopně, ledviny či kloubní plošky.

Města reklamují špatnou práci

Jindřichohradecko – Nové chodníky či silnice – a po zimě vypadají, jako by na nich léta pracoval zub času. A pak nezbývá, než reklamovat.
Na jaře v diskusi na webových stránkách Jindřichova Hradce čtenář upozornil na nedobrý stav nedávno rekonstruované Denisovy ulice okolo plovárny směrem ke křižovatce s ulicí Archiváře Teplého a jeho povrch přirovnal vlnobití. Město v Denisově ulici reklamaci řešilo, a to jak z první tři roky staré, tak i z druhé dva roky staré etapy.
Cestou reklamací nekvalitně provedených komunikaci šla také radnice v Třeboni či ve Studené.

Někdo otrávil lípy

Suchdol nad Lužnicí – Alej vzrostlých lip v Žižkově ulici na jaře dostala zásah. Neznámý pachatel čtyři lípy navrtal a nalil do něj zatím neznámou látku.
„Po bližším ohledání jsme zjistili, že by se mohlo jednat o vyjetý motorový olej nebo benzín. Mě to hodně mrzí, stromy jsou to nádherné. Jedná se o čtyři vzrostlé lípy daleko od domu. Takže ani nikomu nestíní a nepřekážejí. Trestní oznámení podala má kamarádka a případ jsme ohlásili také na inspekci životního prostředí. Máme podezření na viníka, ale pokud ho nechytneme při činu, nedá se nic dělat,“ uvedla v dubnu zastupitelka města Suchdol nad Lužnicí Marie Kalátová.

Město propadlo v bezpečnosti

Jindřichův Hradec – Město u Vajgaru v roce 2010 propadlo v projektu bezpečnosti silnic ČP indexu České pojišťovny ze 2. místa za rok 2009 na 45. příčku.
„V roce 2009 se na území Jindřichova Hradce těžce zranil jediný člověk, v roce 2010 to bylo pět těžkých zranění. A navíc jedno z nich bylo způsobeno nepřiměřenou rychlostí. Což je faktor, který se do ČP indexu dále promítá. Je tedy zřejmé, že se situace na silnicích ve sledovaném městě zhoršila,“ vysvětloval v dubnu zveřejněný index Jan Marek z odboru komunikace pojišťovny.

Lidé se složili na schodolez

Studená – Zastupitelé obce pod Javořicí schválili v dubnu vyhlášení sbírky na zakoupení kolečkového schodolezu. Sbírka trvala od 1. června do 31. července. Obec má vlastní sanitu, kterou sváží lidí k lékařům a schodolez by významně pomohl řidiči při transportu méně pohyblivých pacientů. Nakonec se vybralo 115 740 korun, přičemž náklady na zakoupení zařízení byly 121 tisíc. Zbytek tedy uhradila obec a od srpna zařízení lidem slouží.

Anonym o propouštění

Suchdol nad Lužnicí – Do redakce Jindřichohradeckého deníku napsal v květnu anonymní čtenář o údajném propouštění v závodu v Suchdole nad Lužnicí firmy Eaton Elektrotechnika a dále nucených dovolených a stěhování zařízení do Slovinska. Podle vyjádření firmy jde však pouze o fámy.
„Společnost Eaton Elektrotechnika se ohrazuje proti zavádějícím a nepravdivým informacím ohledně údajného hromadného propouštění, probíhající nucené dovolené zaměstnanců a přesunu výroby do Slovinska,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Lucie Kuhnová.

Silnice dostala nový koberec

Jindřichohradecko – Rozbitý silniční úsek hlavního tahu z Jindřichova Hradce na Třeboň mezi Mlákou a Starou Hlínou patřilo vloni po zimě mezi velice diskutované.
Řidiči si na špatný povrch stěžovali a nezřídka bombardovali stížnostmi i ředitele jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Josefa Tolknera. Ten ale neustále trpělivě vysvětloval, že se jedná o silnici I. třídy, která je plně v kompetenci Ředitelství silnic a dálnic. Nakonec se řidiči dočkali a do sezony dostala silnice nový koberec.

Mráz spálil jahody

Jindřichohradecko – Vloni „tři zmrzlí“ na Jindřichohradecku přišli zřejmě o týden dřív a vybrali si svou daň.
Například zahrádkáři na Lomnicku většinou zjistili poškození mrazem u některých pozdně kvetoucích třešní. „Ty ranější odkvetly týden před tím. Ale taky to odnesly brambory, někde mají spálenou nať a potom taky jahody. Naštěstí některým místům se to vyhnulo,“ konstatoval jednatel lomnické zahrádkářské organizace Josef Prokeš.
Na mráz doplatily také jahody na plantážích Petra Nouzy v Dolní Pěně. „Jahody sice v kvetení pokračují, ale promítne se to v nižší úrodě. Navíc ty první jahody jsou největší,“ komentoval situaci Nouza.

Začala oprava lávky

Jindřichův Hradec – V květnu začaly přípravy na opravu lávky přes Malý Vajgar . Uzavřena byla jedna strana pro chodce a opravy přinesly i zúžení silnice. Práce měly však začít již v dubnu.
„Zahájení rekonstrukce lávky bylo pozdrženo z důvodu podání námitky jednou z ucházejících se firem,“ vysvětlila zpoždění tisková mluvčí města Karolína Průšová. V závěru července lávka začalo opět sloužit.

Padělaný vysokoškolský diplom

Jindřichohradecko – Jindřichohradečtí kriminalisté zveřejnili případ padělaného dokladu o vzdělání.
Žena si v říjnu roku 2009 přes e–mail objednala padělky vysokoškolského diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. Oba falzifikáty byly opatřené „kulatým“ razítkem České zemědělské univerzity v Praze.
Následně si objednané „zboží“ převzala od neznámého muže na parkovišti v Táboře za 25 tisíc korun. Na jednom obecním úřadu si nechala vyhotovit ověřené kopie, které pak předložila, když se ucházela o místo v jedné základní škole na Jindřichohradecku.

Na bezdomovce došlo

Dačice – Možná více než rok obtěžoval místní občany svými nechutnými scénami jednapadesátiletý bezdomovec. Policistům se v květnu jeho poslední kousky podařilo spojit ke společnému trestnímu řízení. Muž byl zadržen a putoval do vazby.
Na triku měl případy, kdy si svlékl kalhoty a pohyboval se mezi lidmi s obnaženou spodní částí těla.Na seznamu hříchů byly i krádeže a výtržnosti. Lidé si na jeho chování stěžovali, až se našla páka.

Výměna řidičských průkazů

Jindřichohradecko – Řidičské průkazy, které byly vydávané v letech 1993 až 2000 pozbyly na konci roku 2010 platnost. Přesto ne všichni řidiči tomu věnovali pozornost a doklad si včas nevyměnili.
Podle statistik ministerstva dopravy zůstalo do stanoveného data na Jindřichohradecku 1616 těchto řidičských průkazů nevyměněno.
„Policisté při silničních kontrolách narazili již řádově na desítky těchto nevyměněných dokladů. Řidiči přitom hrozí pokuta až do dvou tisíc korun,“ uvedla v květnu jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Vyzdvižení letounu u Otína

Jindřichův Hradec – Obrovské štěstí se usmálo na členy jindřichohradeckého Klubu historie letectví (KHL) a pracovníky Muzea Jindřichohradecka. Povedlo se jim u Otína vyzdvihnout sestřelenou německou stíhačku Focke – Wulf Fw 190 z bitvy nad Jindřichohradeckem ze srpna roku 1944. „Podle Vojenského historického ústavu se v Čechách takhle zachovalé letadlo zatím nenašlo,“ uvedl člen KHL Aleš Hazuka.

Při krádeži plechů našel smrt

Jindřichův Hradec – V bývalém překladovém nádraží v Jindřichově Hradci, které je řadu let mimo jiné rájem bezdomovců našli na zemi ležícího bezdomovce, který již nejevil známky života. Muž spadl při krádeži plechů ze střechy.

Včelaři v roli okradených

Jindřichohradecko – Hned několik včelařů na Jindřichohradecku se na jaře dostalo do role poškozených, když jim neznámý pachatel ukradl včely. Mizely buď celé úly, anebo včelstva, a jak se chovatelé včel i policisté shodují, vždy muselo jít o odborníka, který ví, jak včelstvo odnést, a má pro to také potřebné vybavení.
„Je to celorepublikový problém. Byla dlouhá zima a někteří včelaři málo nakrmili. Včelstvům to nestačilo a v březnových mrazech uhynula. Navíc pro včelaře jsou příznivé ceny medu kolem 120 korun za kilo a stoupá po něm poptávka,“ uvedl jednatel jindřichohradeckého okresního výboru Českého svazu včelařů Jan Moučka.

Autor: Lenka Novotná

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení