Jak popsala vedoucí správy Státního hradu Landštejn Eliška Niederová z Národního památkového ústavu, v hradním příkopu bylo možné sledovat řemeslníky při práci. "Šití bot, výrobě kroužkové zbroje, luků, šípů či tkaní. Návštěvníci hradního areálu si mohli také prohlédnout nádobí ze 14. století nebo si zkusit střílet keltským házecím prakem," přiblížila.

Připravena byla podle Niederové také komentovaná ukázka dobového stolování a ochutnávka pokrmů ze zvěřiny. "Hrad navštívilo téměř 700 lidí, přestože celý víkend pršelo," poznamenala vedoucí správy.
Akce v září
Další zajímavý program se na Landštejně chystá v září. Na dva víkendy, konkrétně 10. a 11. a 17. a 18. 9, jsou naplánovány komentované prohlídky hradu v rámci dnů evropského dědictví. "Prohlídky se uskuteční vždy v 11 a ve 14 hodin," dodala Eliška Niederová.

Opravy finišují
Landštejn je zřícenina hradu v oblasti zvané Česká Kanada. Stojí v nadmořské výšce 656 metrů na vrcholu návrší nad stejnojmennou osadou asi tři kilometry severozápadně od Starého Města pod Landštejnem v okrese Jindřichův Hradec. Hrad má románské jádro, které bylo výrazně rozšířeno v období pozdní gotiky a renesance.
Na hradě Landštejně končí první etapa stavebních úprav. "Některé hradní stěny jsou opraveny způsobem, který je pro historickou stavbu příznivější, než v osmdesátých letech použitý beton. Nahrazen byl vápennou maltou. Západní stěna hradu je částečně pokryta kopiemi renesančního sgrafita pro ukázku, jak byly stěny v renesanci vyzdobeny," naznačila Eliška Niederová a dodala, že v současnosti také končí práce v interiéru románské kaple, která bude v omezeném režimu od října již přístupná.
