Vedle dlouhodobé péče poskytuje nemocnice řadu ambulantních služeb, které by v okolí města nebyly jinak dostupné. Rehabilitační pracoviště se více než před rokem přestěhovalo z nevyhovujících suterénních prostor do zrekonstruované budovy bývalé nemocniční kuchyně, kde je vše doslova ušité na míru jednotlivým léčebným procedurám.

Nyní z nemocnice v Dačicích postupně vyrůstá krajské rehabilitační centrum. Podle předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice Miroslavy Člupkové se rehabilitační pracoviště zaměřuje vedle dalších dlouhodobých léčebných aktivit především na rehabilitační péči o pacienty, kteří prodělali těžší formu mozkové mrtvice.

„Jsme schopní v naší léčebně dlouhodobě nemocných přijímat pacienty po cévních mozkových příhodách a rehabilitací se pokusit minimálně udržet jejich stávající hybnost a soběstačnost," říká Miroslava Člupková s tím, že právě tato péče chybí. V případech, kdy po odléčení není naděje na rychlé zlepšení, jsou pacienti s postižením po mozkových mrtvicích odesíláni domů, kde se o ně stará rodina či jiná odborná péče. Dačická nemocnice poskytuje jinou alternativu.

Předsedkyně představenstva Nemocnice Dačic Miroslava Člupková v souvislosti s rehabilitačním centrem pro pacienty po mozkové mrtvici vysvětluje, že pobyt na lůžku v léčebně dlouhodobě nemocných je hrazený pojišťovnou a Jihočeský kraj dotuje rehabilitační péči těchto pacientů.

„Naším hlavním cílem je vracet lidi po těžkých iktech (mozková příhoda –  pozn. red.) zpět do běžného života. A o tom, že to je v řadě případů běh na dlouhou trať, nelze pochybovat," doplnila Miroslava Člupková.
Vloni investovala nemocnice  díky dotacím Jihočeského kraje do své modernizace 5,6 milionu korun. „Je to důkaz toho, že kraj se snaží zajistit zdravotní péči i okrajovým částem regionu. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se podařilo dačické nemocnici dohodnout se zdravotními pojišťovnami zvýšený rozsah péče, ale zatím se to i kvůli nedostatku kvalifikovaných lékařů nedaří," zmínil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Podle šéfky dačické nemocnice odborně školené fyzioterapeutky systematicky využívají moderní metody při rehabilitaci pacientů po úrazech, operacích kloubů, artroskopiích, nápravě vad a odstraňování bolestivých stavů spojených s různými onemocněními pohybového aparátu pacientů. „Navíc se snažíme zaměřit na následnou péči a rehabilitaci pro pacienty po cévních mozkových příhodách," dodala.

S dačickým moderním rehabilitačním pracovištěm má řada lidí dobré zkušenosti. Patří k nim i Lenka Bilková z Jindřichova Hradce: „Je tam báječný přístup k pacientům a hodný personál. Skutečně je to dobré."  Také František Hanzal z Jindřichova Hradce přístup personálu v dačické nemocnici chválí: „Měli jsme tam po operaci kolene maminku . Opravdu se o ni dobře starali, její stav se zlepšil a nyní už chodí sama."