Plány v nemocnici

Jindřichův Hradec - Hlavní prioritou pro jindřichohradeckou nemocnici v roce 2011 bylo podle novoročního rozhovoru Deníku s dnes již bývalým ředitelem špitálu Jaroslavem Vohnoutem zateplení polikliniky, rozjezd vlastní lékárny a především pak vybudování nového pavilonu D. „Tato největší akce bude rozdělena do dvou etap a je to proto záležitost dlouhodobější, přesahující rok 2011,” uvedl 3. ledna Vohnout.
Nakonec je vše jinak, kvůli nepřipravenosti projektu se výstavba pavilonu D odložila, poliklinika rovněž není zateplená a lékárnu neotevřeli. A v létě na postu předsedy představenstva došlo k výměně. Na místo nastoupil Miroslav Janovský. Jeho úkolem bylo připravit znovu projektovou dokumentaci k výstavbě D pavilonu. Její začátek se tak posune na letošek.

Více lidí bez práce

Jindřichohradecko - V prosinci 2010 se přišlo na jindřichohradecký úřad práce zaevidovat o 313 lidí více, než v prosinci předchozího roku. Jak již Deník informoval, hodně lidí se snažilo, aby stihlo zaevidování do konce loňského roku a mělo tak nárok na podporu ještě za starých podmínek. Nejvíce bylo těch, kteří měli dohodu o provedení práce. Té se totiž také týkají vládní škrty a od letošního roku není možný souběh s podporou. Ještě vloni bylo možné si do 4000 korun měsíčně na takzvanou dohodu k podpoře přivydělat.

Méně dětí v porodnici

Jindřichův Hradec – V loňském roce se v jindřichohradecké porodnici narodilo celkem 729 dětí, což je jen o tři děti méně než za rok 2009. Počet narozených klesl výrazněji právě předloni, protože ještě v roce 2008 se jich narodilo 820.

V Hůrkách dvakrát hořelo

Hůrky – Lednový požár stodoly v malé vesnici u Nové Bystřice na Jindřichohradecku mezi lidmi vyvolával řadu otázek. Před půlnocí se ocitla střecha v plamenech. Škoda odhadovala na půl milionu korun. Jen pár dní předtím ve stejném objektu policisté vyšetřovali jiný podivný požár. V době od 27. prosince do 2. ledna, kdy majitel odjel na svátky, se dovnitř vloupal neznámý pachatel, ukradl 85 tisíc a z hadrů zhotovil zápalný knot, který vedl až do stodoly k odstavenému autu. Zde knot politý hořlavinou připojil ke spínacím hodinám. Oheň naštěstí došel jen do vstupní místnosti, kde se sám uhasil.
Oba případy mají společnou příčinu, tedy úmyslné založení.

Soudci s legitimací KSČ

Jindřichův Hradec – V seznamu soudců, kteří byli před 17. listopadem 1989 členy KSČ, v lednu 2010 zveřejněném ministerstvem spravedlnosti, jsou uvedena také tři jména soudců Okresního soudu Jindřichův Hradec a dvě jména okresních státních zástupců. Jednalo se o soudce Petra Švece, Vlastimila Sítaře a Dagmar Jeníčkovou a o státní zástupce Zdenku Vyhlídkovou a Pavla Davida. Někteří to ani nechtěli komentovat, jiní se na seznam dívali s nadhledem. ani nechtěli zveřejnění seznamů komentovat. Pavel David zastává názor, že když to někdo chtěl řešit, tak měl začít hned po revoluci.

Hladiny řek stoupaly

Jindřichohradecko – 14. ledna 2011 Nežárka a Dyje v dopoledních hodinách dosáhly prvního povodňového stupně, tedy stavu bdělosti. Ačkoli nebylo dobré situaci podceňovat, většinou nikdo velké nebezpečí nepředpokládal. Přesto si lidé v okolí řek oddechly, když hladiny začaly opět klesat.

Konec výkrmny Gigant

Třeboň – Skandál s dioxinovým vepřovým masem z Německa, jehož nepatrné množství v lednu skončilo i v Čechách, otevřelo otázku stavu chovu prasat u nás.
„Ruší jeden provoz za druhým a k nám se vozí šunt z Unie. Už jsem slyšel z více stran, že vstup do Unie byl záměr, aby si vyspělé státy uvolnily místo pro odbyt,“ míní jeden z pracovníků třeboňského Gigantu. Právě tato společnost roky bojovala s nepříznivým vývojem cen vepřového, které byly poslední dva roky doslova likvidační a v polovině ledna se ocitla v insolvenci. V průběhu roku 2011 se zavřely všechny provozy kdysi slavného Gigantu.

Marné volání po obchvatu

Nová Olešná – „Ten obchvat bychom potřebovali jako sůl,“ znělo 20. ledna 2011 Novou Olešnou, která leží na hlavním tahu ze Strmilova na Jarošov nad Nežárkou. Právě ten den zde před 15. hodinou v pověstných zatáčkách havaroval kamion s přívěsem a nehoda až do nočních hodin silnici zcela uzavřela. Bohužel, občané se obchvatu hned tak nedočkají, shodou okolností den pře karambolem ministerstvo dopravy zveřejnilo takzvanou Superstrategii do roku 2025, ve které se o obchvatu vůbec nemluví.

Třetí trestní oznámení

Třeboň – Trestní oznámení, jež upozorňuje na údajné protiprávní uzavírání smluv v roce 1999 a 2001 mezi starostou Třeboně Jiřím Houdkem a tehdejším ředitelem Lázní Aurora Antonínem Doležalem a zneužití funkce, bylo v Třeboni již třetím směřujícím do řad zastupitelů, pod které se autor nepodepsal. Nakonec všechny byly orgány činnými v trestním řízení odložené.