Včasné vyšetření prsů může podle onkologů předejít vážnému rakovinnému onemocnění.


Růžový autobus na náměstí Míru se těšil velkému zájmu žen všech věkových kategorií. Většina jich odcházela s poukázkou od Avonu v hodnotě dvou set korun na preventivní vyšetření prsů.


„Líbí se mi, že se tam na umělých prsou daly nahmat bulky a že mi k tomu všechno vysvětlili. Myslím si, že je dobře, že se takové akce dělají,“ uvedla paní Dagmar.


Také podle přítomných zdravotníků a lékaře se osvěta v posledních letech hodně zlepšila, i proto, že se o onemocnění zajímá více žen.
„Ženy by se neměly bát přijít k lékaři a požádat o vyšetření už při sebemenším podezření, pokud si něco nahmatají,“ řekl lékař Vladimír Chundela z akreditovaného screeningového centra na Poliklinice Jih v Českých Budějovicích.


Podle něj chodí hodně žen na preventivní prohlídky po dvou letech, ale některé dělají chybu, když si v mezidobí nahmatají bulku nebo mají nějaké problémy, a čekají až na další objednané vyšetření. Neměly by váhat, ale okamžitě se objednat na nové vyšetření, a ne až uplyne dříve stanovená doba. Některé nádory se totiž podle lékaře nemusí při velikosti jeden až tři milimetry při vyšetření rozeznat a v mezidobí mohou narůst. „Včasný záchyt je do velikosti deseti milimetrů, kdy je poměrně vysoká naděje na úplné vyléčení. Dá se předpokládat, že nádor ještě nevyslal nádorové buňky do mízních uzlin a orgánů,“ vysvětlil Vladimír Chundela.


Apeluje zejména na starší ženy ve věku od 45 let, u kterých je riziko onemocnění vyšší. Neměly by mamografická vyšetření podceňovat, protože onemocnění není bolestivé a příznaky nemusí včas rozpoznat. Mladší ženy bývají podle lékaře k sobě starostlivější, většinou se u nich jedná o nálezy nezhoubného charakteru.


Na www.mamo.cz se mohou ženy dozvědět podrobnější informace a zároveň zaslat dotazy, na které jim odpoví nejpřednější odborníci pro mamární diagnostiku.