Ví o tom své například v Suchdole nad Lužnicí, kde z původních tří praktických lékařů zůstali jen dva a dalšího se zatím radnici nepodařilo nalákat.

Řešením by mohl být návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, v rámci kterého by Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) „přilepšila" těm lékařům, kteří by šli do pohraničí provozovat praxi.

Jak vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý, pokud by se opakovaně nepřihlásil žádný zájemce do výběrového řízení, které vypíše kraj za standardních podmínek na obsazení místa praktického lékaře v konkrétní lokalitě, pak VZP pro tuto lokalitu, o jejíž obsazení evidentně a prokazatelně nebude zájem, nabídne zvýhodněné podmínky až o 600 tisíc korun navíc ročně.

Zda se to bude týkat i Jindřichohradecka, zatím nelze říct. „Není možné předjímat, zda a případně kde taková situace příští rok nastane," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle starosty Suchdola nad Lužnicí Luboše Hešíka zatím situace pro občany města a okolí nemá řešení. Po odchodu jedné lékařky do důchodu kraj původně nevyhlásil výběrové řízení, protože zdravotní středisko by mělo péči zvládnout.

„Nakonec jsme se domluvili o výběrovém řízení s jinou pojišťovnou, ale nikdo se nepřihlásil. Nyní by se mělo opakovat. Já se však obávám, že volní lékaři fyzicky v republice ani nejsou. Mladá generace utíká do zahraničí. Objel jsem hodně lékařů, někteří by i chtěli, ale pak nakonec couvli. Jako by byl Suchdol bílé místo na mapě," říká Luboš Hešík.

Doplňuje, že pociťuje velkou podporu s řešením problému jak z kraje, tak i ze Svazu měst a obcí a dalších institucí. A návrh ministra „na přilepšení" při lákání lékařů do pohraničí samozřejmě vítá. Město má již několik let připravené na ordinace dvě místnosti v domě s pečovatelskou službou a také drží volný byt 3+1.

Nedostatek lékařů není jen otázkou praktických ordinací, ale potýkají se s ním i nemocnice.

Například v Dačicích je to podle předsedkyně představenstva Miroslavy Člupkové dlouhodobý problém. Vždyť pokud zabrousíme do historie dačického špitálu, tak v roce 2008 bylo uzavřeno oddělení interny právě kvůli nedostatku lékařů. V reakci na to město následně dalo výpověď provozovateli nemocnice společnosti PP Hospitals. Nakonec se podařilo dostat špitál pod křídla kraje, ale lůžkové oddělení interny ani chirurgie se už do Dačic nevrátilo.

„Stále pracujeme na získávání mladých doktorů, teď máme dvě perspektivní lékařky. Dnes je zájem mezi absolventy medicíny, kteří neodejdou rovnou hned do zahraničí, především o krajské nemocnice, kde je nejvíc pracovišť," říká Miroslava Člupková. Doplňuje, že praktičtí lékaři mají daleko kratší cestu ke splnění atestací a sami si mohou otevřít praxi už za tři roky. „V nemocnici to trvá zhruba pět let,"doplnila.

Momentálně v dačickém špitále ke 31. srpnu skončila interní ambulance firmy Dentimed, které pojišťovna neprodloužila smlouvu.

Podle Miroslavy Člupkové by však pacienti neměli změnu pocítit, neboť ambulantní služby interny zajišťuje prostřednictvím dvou lékařů i samotná nemocnice.

„Naše ambulance funguje od roku 2010 a neustále se zlepšuje a rozšiřuje její vybavení," dodala.