V řádech stovek vzrostly doplatky na určité druhy medikamentů, nejvíce na léčbu vysokého krevního tlaku a epilepsie.

„Jedná se hlavně o léky na vysoký krevní tlak, epilepsii a některé léky na diabetes. Zdražení vzniklo snížením úhrady léku od zdravotních pojišťoven. U některých léků na diabetes došlo však ke zvýšení úhrady, a tedy ke snížení ceny. U léků na tlak šla však u všech skupin úhrada dolů. Dříve činily doplatky například 30 korun a nyní se pohybují v řádech stovek korun,“ informovala magisterská asistentka Blanka Hanslbauerová z lékárny Pharmaland v Jindřichově Hradci.

Léky by mohly časem opět zlevnit, to však nyní záleží na výrobcích. „Očekává se, že by výrobci léků mohli začít snižovat ceny, což se už u jednoho výrobce stalo,“ doplnila magisterská asistentka Blanka Hanslbauerová.

Snížení cen ze strany výrobců očekává také ministerstvo zdravotnictví.

Podle něho užívají Češi větší množství léků na vysoký krevní tlak, než je běžné v Evropské unii. Praktičtí lékaři a specialisté by měli na tento fakt podle ministerstva při předepisování léků myslet. Zdražení léků se samozřejmě nejvíce nelíbí samotným pacientům.

„Jako důchodkyni mi moc peněz nezbývá a léky na tlak potřebuji, doufám, že se situace ještě změní,“ popsala Anna Kovářová z Jindřichova Hradce.

Dražší léky
K navýšení doplatku došlo zhruba u 180 léků. Nejvíce je znát doplatek za lék Sabril na epilepsii, který podražil z 30 na 588 korun a nemá levnější alternativu.