Vše odstartoval nedostatek personálu a uzavření interny.

Deník proto oslovil ředitele Nemocnice Dačice Leoše Dostála, aby popsal současnou situaci ve zdravotnickém zařízení.

Jaké jsou nyní v nemocnici vlastnické vztahy?
Jediným vlastníkem PP Hospitals byl Tomáš Tvarůžek. Protože celá situace kolem společnosti nabrala krizové rozměry, samozřejmě hledal řešení. To se nabídlo samo, spolupracující firma projevila zájem a společně založili společnost Medigroup, která odkoupila podíl od PP Hospitals. Medigroup tedy fakticky ovládá nemocnici.

Společnosti vypršela výpovědní lhůta, přesto nemocnici neopustila. Jaký je nejnovější vývoj?
Vedení trvá na tom, že je výpověď neplatná. Nicméně podle posledních informací Martin Vojtíšek (předseda představenstva Medigroup, pozn. red.) jedná s městem o rychlém splacení investic. Přidal k tomu vyjednávání o vyplacení peněz spojeným s odchodem z nemocnice. Problémem je čas a nemocnici to škodí.

Jaká oddělení nyní v dačickém špitále fungují?
Máme třicet lůžek pro dlouhodobě nemocné, která jsou využitá asi z osmdesáti procent. Provozujeme i rehabilitační lůžka následné péče. Tady je velmi dobrá návaznost na nemocnici v Jindřichově Hradci, odkud sem jednou týdně dojíždí primář ortopedie. Tady se na lůžka čeká. Potom funguje specializovaná chirurgie pod vedením doktora Čepla, která se zaměřuje hlavně na žíly. Funguje i gastroenterologická ambulance, ultrazvuk a další. Doteď sloužila bez problémů i chirurgická ambulance, odešla však jedna lékařka a dal výpověď i lékař, který se připravoval na atestaci. Odešel, přestože neměl u nás ukončený pracovní poměr. Tak vše zkomplikoval.

Od tohoto týdne nefunguje ani diabetologie. . .
Před čtrnácti dny mě navštívil ředitel jindřichohradecké nemocnice a oznámil, že nemá dostatek lékařů na provoz ambulance v Dačicích. Mělo by to být zatím jen na listopad.

Personální problémy trápí tedy nejen dačickou nemocnici. Čím si to vysvětlujete?
To je složitá otázka. Roli sehrála i pojišťovna, smlouvy uzavírala jen s některými lékaři. Logicky odcházeli tam, kde měli jistotu, tedy do velkých nebo fakultních nemocnic. Problémem je i finanční ohodnocení. Malé nemocnice mají rozpočty napjaté a nemohou si tedy dovolit zaplatit tolik odborníků. Navíc si lékaři dodělávají vzdělání ve větších zařízeních, kde pak chtějí i zůstat. Jsou tu i další nepřímé faktory, jako je vybavení. Je to problém všech menších nemocnic.

najdete v souvisejícíh článcích