Prodej zlevněného zboží ovlivňuje i počasí, když je chladno nejde na odbyt ani letní zboží zlevněné o desítky procent.

Menší prodejci si nemohou dovolit takové slevy jako velké řetězce, někde dokonce cenu nemohou snížit vůbec. Lidé tak za výprodeji jezdí do větších měst, kde jde cena oblečení dolů i o sedmdesát procent.

„Se slevami letního oblečení jsme začali minulý týden. Lidi to ale příliš nepřilákalo. Chodí stejně jako před tím. Zlevněnou máme ale jen loňskou kolekci. Jsme malý obchod, takže si nemůžeme dovolit jít dolů s cenou i u ostatního zboží. Podzimní kolekce dorazí koncem srpna,“ vysvětlila prodavačka z jindřichohradeckého obchodu se značkovým oblečením Jaroslava Endres a dodala, že letos se proti jiným rokům prodávají více tuniky.

Výraznější pokles

,,Je pravda, že slevy mě do obchodu nalákají. Raději ale zajedu někam do nákupního centra. Tam jsou slevy výraznější a větší výběr zboží,“ potvrdila Andrea Vítová z Jindřichova Hradce. Studentka se také pozastavila nad tím, kolik musí mít velcí prodejci zisk z jednoho trička, když si ho mohou dovolit zlevnit až o tři čtvrtiny.

Pro prodejce oblečení a obuvi je teď jakési hluché mezidobí. Nové letní zboží už nechodí a do podzimní kolekce je ještě téměř měsíc čas.

Malý zájem

„Cenu všeho letního zboží jsme snížili o třicet procent už před čtrnácti dny. Lidé toho příliš nevyužívají,“ přiznal majitel obuvi v Třeboni Josef Špulák. Podle něj se ale zájem o kvalitní boty zvyšuje. „Lidé už o nekvalitní obuv z tržnic ztrácejí zájem. Záleží jim na tom, aby chodili zdravě a aby bota vydržela. Letos je také znát, že už zákazníky omrzely takzvané žabky a kupují spíše klasické pantofle,“ dodal Špulák.

Obchodníkům do karet nehraje ani počasí. Lidé nemají nutkání kupovat letní zboží, když je zima a deštivo. ,,Slevy máme už od června. Záleží na konkrétním zákazníkovi. Někteří přijdou speciálně kvůli slevám, jiným se zdá i tričko za sto korun drahé,“ poznamenala prodavačka z jindřichohradeckého obchodu s oblečením Renata Erbenová. Také podle ní lidé kvůli počasí méně kupují letní zboží. „Naopak, začínají se ptát po tričkách s dlouhým rukávem,“ dodala Erbenová. V obchodě s odíváním Marie Noskové z Lomnice nad Lužnicí je veškeré oblečení zlevněné o třicet procent. Tržbám to ale nijak nepomohlo. Pro zákazníky je to malá sleva.