Vítězná ČSSD nakonec vytvořila koalici s druhou v pořadí KSČM, přestože původní povolební trojdohoda KDU-ČSL, Jihočechů 2012 a TOP 09 nabízela ČSSD v první vlně nekomunistickou spolupráci.

Podle místopředsedy KDU-ČSL,  člena okresního a krajského výboru KDU-ČSL a místostarosty Dačic Jana Bartoška se v první vlně ani neřešila personální otázka, ale hlavní byla snaha najít programovou shodu.

Protikorupční výzva

Poté, co ČSSD vyslovila neochotu jednat se zmíněnou trojdohodou kvůli TOP 09, ta rozhodla, že nechá lidovce a Jihočechy 2012 jednat samostatně. Jan Bartošek je přesvědčený, že pro ČSSD byly při jednáních o vzniku pravostředové koalice nepřijatelné dva klíčové body.

„Nabízeli jsme  koalici založenou na protikorupční výzvě. Jednak, aby bylo transparentní hospodaření kraje, a pak jsme prosazovali zprůhledněné rozdělování peněz z ČEZ. Jak jsem sledoval vývoj při vyjednávání, ČSSD se rozhodla jít cestou netransparentnosti. Osobně vidím koalici s komunisty jako krok svobodné volby sociálních demokratů," uvedl. Sám ale prožívá velké zklamání, byť respektuje vůli voličů:  „Nejsem totiž přesvědčen, že komunistická strana prošla dostatečnou sebereflexí."

Místopředseda jindřichohradecké regionální organizace TOP 09 Miroslav Vlasák není konečným výsledkem vyjednávání až tolik překvapený. „Tyto dvě strany mají k sobě blíž. My se staneme součástí opozice, což nám umožní obnovit spolupráci v rámci původní trojdohody," zmínil Miroslav Vlasák.

Z hlediska výsledků KSČM v krajských volbách je to pro něho kruté rozčarování nad ztrátou historické paměti.

Marná generace

„Před 24 lety bych si vůbec nedovedl představit, že někdy dostanou tolik hlasů. Jednak mají disciplinované voliče a pak je otázka, proč další voliči zůstali doma. Zda jsou naštvaní, nebo naopak spokojení. Určitě není jen klišé, že je špatné, když národ ztratí svou historickou paměť a nerad bych zažil opakování," zdůraznil Miroslav Vlasák.

Lomnický nezařazený poslanec a člen rady uskupení Jihočeši 2012 Michal Doktor je z výsledků jednání také zklamaný. „Jsem smutný, ale zároveň nejsem nijak zaskočený," uvedl poslanec s tím, že od začátku na jednáních Jihočechů předesílal, že Jiří Zimola otevřeně preferuje jednání s KSČM.

„Dalo se to tedy předpokládat, je to podle mě marná generace, která rehabilituje ty, kteří způsobili zmar milionů lidí," dodal.

Vzniklá koalice ČSSD a KSČM bude pro kraj podle  Michala Doktora znamenat riziko do budoucna. „V tomto složení nedokáží řešit koncepční výzvy, co se týká problematiky zdravotnictví nebo reformy školství," upřesnil své obavy Doktor a doplnil, že priority, se kterými šli do voleb Jihočeši, tedy protikorupční opatření a žádosti o zveřejňování problematických dokumentů z minulého období, teď zůstanou stranou zájmu. „Je to negativní zpráva, protože do minulosti teď nikdo nahlížet nebude. Pro ČSSD je to proto pohodlná dohoda. Mě tady však chybí vize budoucnosti. Jihočeský kraj podle mě není krajem levice, ale konzervativního středu a konzervativní pravice," uzavřel Michal Doktor.

Sbližování levice

Podle místopředsedy regionálního a předsedy oblastního sdružení ODS, krajského zastupitele a zastupitele města Třeboň Jana Váni je vznik koalice mezi ČSSD a KSČM signálem posunu vnímání ČSSD ve vztahu ke komunistům. „Osobně mě to mrzí, ale veřejnost takto vidí, jakým směrem se ubírá smýšlení ČSSD," řekl Váňa a doplnil, že jde o jasné sbližování těchto dvou stran. „Přestože mohli vytvořit koalici s Jihočechy, KDU-ČSL a TOP 09 a dohromady by měli víc mandátů, dali přednost koalici s komunisty, přestože tak budou mít jen 31 mandátů. Jedná se prostě o další prohlubování levicového spravování," dodal. V rámci kraje se  podle něj bude méně investovat a naopak se zvýší spotřeba. „Jako jedno z největších nebezpečí vnímám hrozbu úpadku úrovně nemocniční péče, pokud by z nich opět měly vzniknout  neziskové organizace."

Člen zastupitelstva v Jindřichově Hradci a nyní i krajský zastupitel za KSČM Tomeš Výtiska je v hodnocení koaliční dohody zatím opatrný. „Zda je to krok správným směrem, ukáže až čas. V každém případě je to logické vyústění výsledku voleb," říká hradecký komunista.

Na nějaké jásání prý podle něj není ještě vhodná doba. „Pocity mám paradoxně smíšené. Není to jen radost, že se povolební jednání dopadlo pro naši stranu dobře, ale zároveň uvědomění si ohromného závazku. Ono být v opozici je do jisté míry snadné, ale jakmile převezmete odpovědnost, je to celé o něčem jiném,"  konstatoval Tomeš Výtiska.

Umění možného

Podle krajského zastupitele za  ČSSD a jindřichohradeckého starosty Stanislava Mrvky by se dohoda na krajské úrovni neměla nijak politizovat. „Žádnou ideologii bych do toho netahal. Koaliční dohoda s KSČM bylo umění možného a byla odvislá od výsledku voleb. Jsem přesvědčený, že spolupráce bude fungovat stejně dobře, jako fungovala minulé čtyři roky s ODS," míní Mrvka.