Z odpovědí vedoucích několika prodejen na Jindřichohradecku je patrné, že není přesně jasné, jak to s žárovkami skutečně bude.
Podle Vlastimila Mayera z elektra v Jarošovské ulici v Jindřichově Hradci je problém zejména v tom, že informace se velmi rychle mění.

Doprodej zásob

„Od září by se neměly prodávat žárovky s výkonem 100 wattů a pak postupně 75wattové, až do 25wattových. Nejdříve nám bylo řečeno, že máme doprodat to, co nabereme, ale zanedlouho zase, že je potřeba vyprodat všechny zbylé žárovky. To je momentální stav, za čtrnáct dní se to může změnit,“ sdělil Mayer.

V prodejně svítidel v Jarošovské ulici mají podobné informace. „Klasické žárovky budeme brát dále i od dodavatelů, než se všechny vyprodají. Zájem je o ně velký a zásoby se tenčí,“ uvedl Jiří Haláček, vedoucí prodejny.

V elektru v Suchdole nad Lužnicí, mají informace, že od září by měly končit 100wattové žárovky a už by se neměly vůbec prodávat. „Už si je na sklad neberu. Jen ty, co mohu do září prodat,“ tvrdí Petra Beranová z tamní prodejny.

Vyrábět prý ano

Jiné informace nám sdělila paní Ludmila Bouzová, vedoucí obchodu se spotřebiči v Třeboni: „Od září se nebudou 100wattové žárovky pouze vyrábět, ale prodávat se budou dále.“ Lidé mají ze zrušení klasických žárovek rovněž rozporuplné pocity.

Úsporné žárovky

„Slyšeli jsme, že klasické žárovky zruší, my s tím problém nemáme, plynule přejdeme na úsporné,“ řekl Deníku Martin Urbánek, provozovatel jedné z restaurací v Jindřichově Hradci.

Někteří lidé však nemají úsporné žárovky rádi. „Normální jsou lepší, mám je raději, mají lepší světlo. Jestli je zruší, do zásoby si je kupovat nebudu, protože za 13 let mi praskla pouze jedna,“ tvrdí Libuše Pěkná.

A jaké jsou vaše zkušenosti. Napište nám na redakce.jindrichohradecky@denik.cz nebo do diskuze pod článkem.


Pravda je taková, že od 1. září se nebudou prodávat klasické žárovky s výkonem nad 100 wattů, ostatní budou v obchodech dále, ale postupně se plně přejde na úspornou formu,“ informovala Barbora Nelibová z ministerstva životního prostředí.

Renata Pávková

Které žárovky a kdy zmizí z pultů?

Lidé úsporným žárovkám moc nevěří

Chalupář Kamil Široký z jižních Čech se chystá v srpnu na velký nákup. Sortiment zboží, které si z obchodu odveze, však nebude příliš široký. Chystá se totiž nakoupit velké množství nejsilnějších klasických žárovek. Jejich výroba z nařízení Evropské unie skončí už za šest týdnů, a kutil Široký si proto chce udělat dostatečné zásoby.

„S takzvanými úspornými zářivkami mám velmi negativní zkušenost. Ovlivněn jejich neustálým vychvalováním jsem si jich taky pár koupil, ale nevydržely mi ani jednu sezonu. Znovu se už nachytat nenechám a včas si nakoupím dostatečnou zásobu těch klasických,“ tvrdí Široký.

Podobné zkušenosti popisuje také většina čtenářů na diskusi serveru www.denik.cz/zarovky

„Roky jsem používal všude úsporné zářivky značkového výrobce. Byly hodně drahé. Celé mé rodině se zhoršil zrak, tak jsem je všechny vyhodil. Od teď budu používat jen klasické žárovky. Nakoupím si jich raději několik stovek, přijde mi to pořád levnější,“ tvrdí čtenář podepsaný jako Zelený.

Některá elektra mají vyprodáno

Možná i proto už několik dnů prodejci v obchodech elektra kvůli návalu zákazníků nevědí kam dřív skočit.

„Chodí sem spousta lidí, pořád máme narváno. Nemáme už skoro ani jednu klasickou žárovku. Může za to nedávná reportáž v jedné televizi, která nebyla zcela pravdivá. Od prvního září totiž platí zákaz výroby žárovek a ne jejich prodeje. Zásoby můžeme doprodat,“ vysvětlil zástupce jednoho benešovského obchodu s elektronikou.

Vyšší zájem je samozřejmě i v jiných městech. „Je to vidět, lidí chodí víc. Prodáváme teď žárovky po kartonech, dřív maximálně po kusech. Zákazník nyní běžně vezme pod paži jedno dvě balení po deseti kusech. To se dřív nestávalo,“ řekl Jan Kutílek z Elektro Kutílek v Nymburku. Odhadl, že poptávka po klasických žárovkách se jim zvýšila až o polovinu.

Ani hlavnímu městu se žárovková horečka nevyhýbá.
„Každodenně doplňujeme z centrálního skladu zásoby žárovek. Lidi je nyní berou po desítkách. Měli jsme tu dokonce jednoho zákazníka, který si naráz odnesl 230 žárovek, prý chce zásobit celou rodinu,“ vypověděl prodavač Petr Kras z elektra ve Vinohradech.
Deníku také řekl, že přemýšlí o předzásobení se žárovkami.
„Rozhodneme se na začátku srpna. Protože v září sice končí výroba, obchody však mohou dál prodávat své zásoby. A nikdo neříká, jak velké ty zásoby mohou být,“ dodal Kras.

Úsporná žárovka opravdu není z nejlevnějších. Ilustrační foto. Autor: Zdeněk Píša

Některé nevydrží dlouho

Vyprodané pulty v obchodech ukazují na stále přetrvávající nedůvěru k úsporným zářivkám. Nejspíš za to mohou nekvalitní výrobky neznámých firem, které se v Česku stále objevují. Takové nemají deklarovanou životnost, svítí méně nebo se po pár dnech úplně rozbijí.

„Často nevydrží ani to, co normální žárovky,“ upozorňuje Petr Baxant z Ústavu elektroenergetiky Vysokého učení technického v Brně.
Naopak kvalitní úsporné zářivky mohou domácnosti uspořit i tisíce korun ročně. Spotřebují totiž mnohem méně elektrické energie než ty klasické.

„Úspora se pohybuje kolem 84 procent. Navíc očekávám, že s rostoucím prodejem klesne cena úsporných zářivek, takže se vyšší pořizovací náklady vrátí ještě dříve,“ soudí odborník na úspory energií Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Klasická žárovka stojí kolem 20 korun, cena úsporné se pak pohybuje od jedné do několika stokorun.

Zákazem stowattových žárovek však Evropská unie neřekla poslední slovo. Příští rok přijdou na řadu také žárovky s příkonem 75 wattů, aby nakonec v roce 2012 nastal úplný zákaz výroby všech klasických žárovek, které letos slaví 130. výročí od vynalezení. V roce 2016 je pak budou následovat také současné halogenové zářivky. I na ně má Evropská unie spadeno.

Test úsporných žárovek

Praha - K donekonečna opakovaným hlavním výhodám úsporných zářivek patří jejich nižší spotřeba elektrické energie a vyšší životnost. I přes vyšší cenu se je vyplatí koupit, tvrdí jejich zastánci.

Poslední test občanského sdružení spotřebitelů ale prokázal, že ne vždy to tak musí být.

„Patnáct z 36 modelů má životnost výrazně nižší, než je deklarováno na jejich obalu. Nákup některých modelů se nevyplatí kvůli vysokým pořizovacím nákladům,“ přiblížil výsledky testování redaktor časopisu Test Václav Beneš.

Test světelnosti i životnosti odhalil u testovaných úsporných zářivek řadu nedostatků.

„Jedním z často zmiňovaných problémů je jejich pomalý start. Některým výrobkům trvá i mnoho sekund, než dosáhnou plné svítivosti. Tyto vlastnosti se ještě zhoršují při nižší okolní teplotě. Nejhorší modely potřebují celou minutu, aby dosáhly plné svítivosti při teplotě minus deset stupňů Celsia. To omezuje jejich využití jako venkovních svítidel,“ řekl Beneš.

Slabinou testovaných vzorků byla také životnost. „Úsporné zářivky sice většinou zcela nezhasnou, ale mohou rychle ztrácet svítivost. Po dvou letech i dobrá úsporná zářivka ztrácí deset až 15 procent původní svítivosti,“ upozorňuje Beneš. Patnáct testovaných výrobků výrazně ztratilo svítivost už po 1500 hodinách, tedy v jedné čtvrtině deklarované životnosti. „Existují drahé podprůměrné i levné dobré,“ uzavřel Beneš.

Filip Sušanka