Další lidé si však prostory k odpočinku raději jen pronajmou.

„Nedávno jsem prodala chatu za 950 tisíc u Spolského rybníka. Záleží na ceně, lidé jsou ochotni za chatu či domek pro rekreaci dát maximálně do 1,5 milionu korun,“ uvedla zástupkyně třeboňské realitní agentury Marie Lukešová.

Doplnila, že i když levnější chatičky a chaloupky chtějí koupit lidé stále, v poslední době naopak klesá zájem o větší objekty.

Záměry lidí na koupi domů na zřízení penzionů stagnují. Podnikatelé pečlivě zvažují návratnost své případné investice. A to se týká i zahraničních zájemců. Ale ani prodat domek není vždy zcela jednoduché.

„Sama jsem vloni prodávala dům v Jindřichově Hradci. Trvalo to však celkem tři roky a vystřídala jsem dvě realitní kanceláře,“ uvedla zástupkyně cestovní agentury z Jindřichova Hradce Ladislava Kadlecová.

Někteří pracovníci realitek z Jindřichohradecka se shodují na tom, že lidé mají větší zájem o pronájem než o samotnou koupi. „Pronajímáme chatu a penzion a už je máme zcela naplněné. Máme štěstí na zákazníky, takže se nám daří prodávat i domy na rekreační bydlení, a to zejména Belgičanům, Holanďanům nebo Francouzům,“ vysvětlil majitel dačické realitní kanceláře Jaroslav Hájek.

Lidé však mají podle Kadlecové dnes většinou zájem o luxusní domácí prostředí. Dům s bazénem a komfortnějším vybavením vede prim před chatou bez záchodu a koupelny.

„Dříve jsem fotila do nabídek katalogů kolem padesáti chalup, ale dnes je jich jen kolem deseti až patnácti. Je to i tím, že si majitelé raději pronajímají domy sami, ale ne tím, že by o ně klesal zájem,“ uzavřela Kadlecová.