Lucie Jurášová žije se svým mužem a malým dítětem v rodinném domku. „Samozřejmě se snažíme na energiích šetřit, ale i přesto máme docela vysoké účty. Myslím, že celkem platíme kolem 2500 korun měsíčně. Z toho asi 700 korun za elektřinu,“ říká mladá maminka. I když se nijak výrazně neomezují, určité kroky udělali. Využívají noční proud a nakoupili úsporné žárovky.

Její rodina není žádnou výjimkou. Převážná většina lidí se snaží šetřit především na elektřině. Ať už využívají noční proud, odpojují spotřebiče ze sítě nebo kupují úsporné žárovky. To potvrzuje i prodavač z Elektra Villner ve Strakonicích: „Zákazníci koukají především na spotřebu při výběru elektrospotřebičů. Častým důvodem pro koupi nové televize nebo ledničky je mimo jiné právě i vysoká spotřeba starého spotřebiče. Také prodej úsporných žárovek se poslední dobou stále zvyšuje.“

Dodavatelské energetické firmy se snaží nabízet co nejvýhodnější smlouvy, aby obstály v silné konkurenci. Například E.ON nabízí nové produktové řady pro domácnosti pod názvem Elektřina Trend. „I když nabízíme výhodné smlouvy, které lidem ušetří peníze, stále jen část chápe naše argumenty a část vyčkává, jestli ceny energie půjdou po Novém roce dolů,“ informuje tiskový mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha. Jednotarifový produkt Trend například stojí 1725 korun/MWh. Trend Aku je dvoutarifový produkt, který stojí 2138 korun/MWh ve vysokém tarifu a 1240 korun/MWh v nízkém tarifu. „Samozřejmě vnímáme aktivity konkurence. Dalo by se říct, že v poslední době dokonce pociťujeme pokles zákazníků mezi domácnostmi, ale například počet zákazníků – podnikatelů zůstává zatím stejný,“ dodal Vácha.

Naproti cenám elektřiny se celoročně na stejné výši drží ceny tepla. Ty doznávají změn na další následující rok pravidelně během listopadu a prosince. „Ceny se samozřejmě odvíjejí od prodejní ceny elektřiny, ale zároveň jsou kontrolovány regulačním úřadem,“ informuje ředitel strakonické teplárny Aleš Seitz. Jak se změní nebo nezmění ceny na příští rok zatím říci nedokáže.

Jak můžeme ušetřit?

Na čem se dá ušetřit: Například nová lednička v energetické třídě A či A + může za rok ušetřit až šest korun za den. Úsporná žárovka oproti klasické (80 W) spotřebuje pětkrát méně energie.
Co znamená třída A+: Energeticky vysoce úsporný spotřebič.
K poslednímu zdražení elektřiny došlo na jihu Čech letos v lednu. Bylo to přibližně o 16 procent. Distributoři slibují v roce 2010 zlevnění . Mluví se o šesti procentech.