Samotný test vždy provádí zdravotníci a postačí k němu kapka krve z prstu. Výsledky se zájemci dozví na počkání. "V Jindřichově Hradci se přišlo otestovat deset lidí, v Českých Velenicích dorazilo pět zájemců. Z tohoto celkového počtu patnáct lidí měli dva testovaní reaktivní výsledek na žloutenku typu C," uvedl vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT Tomáš Antoňů s tím, že se výsledek následně potvrzuje ještě v laboratoři.

Onemocnění kromě syfilis nemají žádné specifické příznaky, laik je proto nemusí rozpoznat. Za přenosem může stát nechráněný pohlavní styk, ale také nesterilní tetování nebo piercing. „Čtyřicet procent HIV pozitivních je v České republice diagnostikováno v pozdním stádiu infekce. Při včasném podchycení onemocnění lze předejít zdravotním komplikacím a nevědomému šíření,“ apeloval Tomáš Antoňů a připomněl, že na řadu onemocnění, na které je testování zaměřeno, existuje účinná léčba.

V Jihočeském kraji je podle údajů krajské hygienické stanice 132 HIV pozitivních osob. „Za poslední rok, od loňského dubna, jsme v našem kraji zaznamenali osm nových případů HIV pozitivity, z toho za první tři měsíce roku to byly dva případy. Z dat jasně vyplývá, že riziko přenosu dnes zcela přímo souvisí se životním stylem. U mužů je rizikovým faktorem číslo jedna nechráněný homosexuální či bisexuální styk, u obou pohlaví pak heterosexuální styk a nitrožilní užívání návykových látek," upřesnila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Jihočeský kraj je s relativním výskytem 20,5 případu HIV na sto tisíc obyvatel regionu na devátém místě mezi čtrnácti kraji České republiky. Největší výskyt je v Praze, která eviduje kumulativně 1 959 případů.