Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé navštívili o víkendu hřbitovy

Jindřichohradecko - Lidé využili svátku a víkendu k návštěvě hřbitovů. Na hroby položili květiny a věnce a uctili tak památku zesnulých, která vychází na tuto středu.

31.10.2011
SDÍLEJ:

Lidé navštívili o víkendu hřbitovy před středečním svátkem dušiček. Snímek je ze hřbitova v Lutové.Foto: Deník/ Renata Kočí

O vzpomínce na zemřelé pohovořil farní vikář Římskokatolické farnosti probošství v Jindřichově Hradci Mariusz Klimczuk: „My sice věnujeme vzpomínku zemřelým při každé nedělní bohoslužbě v kostele, ale dnes jsou naši zemřelí hlavním předmětem našeho vzpomínání. Na jejich hrobech si můžeme dobře uvědomit, co je v životě trvalé, co přežije i smrt, a co je chvilkové, pomíjivé.“

Co je podle vikáře pomíjivé a co trvalé? Už tu není důležité, co zemřelý kdysi byl, ale jaký byl. Různé tituly a hodnosti se sice mohou dostat ještě na úmrtní oznámení, mohou je pozůstalí dát vysekat i na hřbitovní náhrobky, ale zde už to vše působí až dojemně bezmocné. „Nazí na svět přicházíme a nazí ze světa odcházíme,“ říká Mariusz Klimczuk.

„To, čím se obklopíme během života, to smrt nepřežije. Tituly, majetek, původ z lepších rodin. To vše už nic neznamená. Ne nadarmo jsou zemřelí při zádušních bohoslužbách jmenováni už jen křestním jménem.“ A co zůstává? „Když smrt odvála plevy, zůstává zrno, jádro: zůstává to, jaký byl, co vykonal, jakou byl osobností: ta osobnost zůstává dál a působí dál mezi lidmi, kteří zemřelého znali. Ba, někdy začne dílo zemřelých působit po jejich smrti víc, než oni mohli za svého života. Zatímco oni se vracejí do Zdroje života, tam, odkud přišli na svět, zůstává zde, na zemi, jejich láska k lidem, které měli rádi.“

Podle Maria Klimczuka mají lidé své zemřelé stále počítat mezi své přátele. „Rodina bydlí v domě, který zemřelý otec postavil, opravil, zařídil. Proto naše hřbitovy nejsou smetištěm, kam se odhazují nepotřebné věci. Naši mrtví nejsou pro nás věcmi, jsou dál lidmi, našimi lidmi.“

Tak mají ti zemřelí podle farního vikáře dál vliv na náš život doma, v obci živých. Učí nás, v čem je trvalá hodnota života, co přežije i smrt. Učí nás, že láska je elixírem nesmrtelnosti. Učí nás, že děláme-li něco jen a jen pro sebe, rozpadne se to jako domeček z karet, ale co děláme pro druhé, to naši smrt přežije.

A tak můžeme podle jeho slov své zemřelé dál počítat mezi své přátele, mezi své učitele, mezi ty, co žijí s námi. Můžeme se od nich dál učit. Neboť na nás všechny, na mrtvé i živé, platí, co napsal svatý Jan: „My víme, že jsme už přešli ze smrti do života, protože se máme mezi sebou rádi. Jen ten zůstává ve smrti, kdo nemá nikoho rád. A v tom je vrchol Boží lásky k nám, že můžeme beze strachu očekávat i den své smrti vždyť kde je láska, tam strach nemá místo.“

„Naše zemřelé maminky, naši tátové, naše babičky, ti nás měli rádi, ti nás mají rádi. Ti tedy žijí svou láskou i dnes. Pamatujme, že mezi zemřelými máme své dobré přátele. Přátele, kteří nám mohou pomáhat s naším životem,“ uvedl v zamyšlení Mariusz Klimczuk a dále připomněl také křesťanské rituály.

Od 1. do 8. listopadu prožíváme dušičkový oktáv, to znamená, že 1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den je možno při návštěvě kteréhokoliv kostela získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci.

Kromě tří obvyklých podmínek: být v milosti posvěcující a současně nemít zálibu ani v lehkém hříchu, svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce, je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela Otče náš a Vyznání víry.

V dalších dnech dušičkového oktávu, tedy od 3. do 8. listopadu, je kromě výše uvedených podmínek nutné k získání plnomocných odpustků pro duše v očistci navštívit hřbitov a pomodlit se tam třeba jen v duchu za zemřelé.

Autor: Renata Kočí

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Nová Bystřice. Ilustrační foto náměstí.

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Ve čtvrtek můžete do kina i za hudbou

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kam si ve čtvrtek vyrazit za kulturou? Přinášíme náš přehled tipů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení