Nahoru přicházejí silvestrovští turisté hned z několika stran, aby si připili a popřáli s ostatními hodně štěstí v novém roce. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Vloni bylo na vrcholu čtyři tisíce lidí, poslední výstup ještě není spočítán, ale návštěvnost byla podle předběžných odhadů zhruba stejná.

Další hvězdicový pochod se uskutečnil na bývalou hlásku Uhliště u Stálkova, která se nachází 702 metrů nad mořem. Pořadatelem byla Slavonická renesanční společnost s obcí Staré Město pod Landštejnem. „Zúčastnilo se přes sto lidí. Za obec jsme rozdávali vánoční oplatky a také nové informační letáky našeho katastru,“ uvedl starosta Starého Města Marián Khandl.

Pozadu nezůstali ani milovníci koní. Naprosto vydařené slunečné počasí bylo jako stvořené k silvestrovské vyjížďce. Na statku Pavla Šnajdra ve Dvorcích se sešlo jedenadvacet koní a jezdců, kteří se přes jemně zasněžené pláně vydali do nedaleké Stráže nad Nežárkou.

S přibývajícím večerem pak sílil hluk petard. Naštěstí se tentokrát silvestrovská noc obešla bez vážnějších incidentů a zranění. Policisté v noci na neděli mohli hlásit nulu u dopravních nehod, ačkoli se v některých místech silnice kolem půlnoci změnily v ledovky.
Podle jindřichohradecké policejní mluvčí Hany Millerové muži zákona řešili od půlnoci na Nový rok tři drobnější šarvátky v rovině přestupků a dále dva trestné činy.

„Asi patnáct minut po půlnoci bylo zaznamenáno vloupání do jedné benzínové čerpací stanice u Jindřichova Hradce, kde vzal zloděj cigarety, alkohol a motorovou pilu. Způsobil škodu za 37 500 korun. K ránu bylo dále oznámeno vloupání do rekreační chalupy na Novovčelnicku. Zde měl majitel udělané nové elektrické rozvody a zloděj je odcizil. Škoda vyšplhala rovněž na 37 tisíc korun,“ informovala Millerová.

Relativní klid byl podle jindřichohradeckého vrchního strážníka Luboše Müllera i u Vajgaru. „Prakticky jsme zaznamenali pouze dvě oznámení o psech, kteří vystrašení z petard utekli. Jedno zvíře bylo odchycené a vrácené majiteli. Druhého psa nakonec majitelé našli sami,“ uvedl Miller na adresu silvestrovské noci.

V Třeboni strážníci zažili o něco rušnější noc a jak komentoval vrchní strážník Vladimír Školka, měli plné ruce práce. Mezi kuriózní případy patřilo oznámení na linku 156 z jedné samoty na Třeboňsku, kdy se vyděšená žena ptala, proč se ozývá střelba. Zřejmě si v první chvíli neuvědomila, že lidé v okolí vítají Nový rok.

„Na Silvestra už ve čtyři hodiny odpoledne jsme měli oznámení o nehodě, která však byla mimo náš rajón. V noci jsme pak několikrát v rámci monitoringu řešili rachejtle na místech, kde to mohlo být dost nebezpečné,“ uvedl Školka. Pokračoval případy, které strážníci řešili jako přestupky. V neděli ve dvě hodiny ráno mladý muž odcizil v centru přenosnou dopravní značku a vydal se s ní přes celé město. Pokuta ho neminula.

„Ve tři čtvrtě na tři jsme přijali oznámení, že v Dukelské ulici někdo hodil tři lahve na dům a rozbilo se sklo. Škoda je 500 korun. Po pachateli pátráme,“ popsal Školka.

Ještě ve čtyři ráno vypukl konflikt v jedné restauraci v centru města, který skončil rovněž jako přestupek.

Všude se s napětím očekávalo také narození prvního miminka v regionu. Do nedělního podvečera v jindřichohradecké porodnici žádný občánek na svět nepřišel.