Při útěku před nepříjemným počasím narazí ale často na visací zámek a nápis, že je čekárna v drážní budově uzavřena. Jedinou útěchou je tedy jen přístřešek, který však nezahřeje. Přesně taková situace je například ve Velešíně Nádraží.

„Před zimou se člověk neschová. Ten přístřešek vás nezachrání. Kdo čeká na vlak, tak akorát pěkně mrzne, což jsem si už několikrát zažila,“ postěžovala si Marie Holá, která bydlí nedaleko velešínského nádraží. Podle jejích slov ale v čekárně nebylo teplo ani v době, kdy bývala otevřená. „I přes to tam byla zima, protože se netopilo. A přitom tam od toho byla placená osoba. Vlastně jsem se snad po celou dobu, co jsem jezdila vlakem, nezahřála. Říkala jsem jim, ať mi dají uhlí, že si snad zatopím sama,“ dodala.

Stejně tak je problém si dojít na záchod. Odnesou to pak různé keříky či zdi budovy.

„Přitom tam dělali nové záchody. A k čemu, když tam nikdo nemůže,“ poznamenala Marie Holá.

Stejně jsou na tom Omleničtí. „Je to bída. Hrozné nádraží, šílené vlaky. Kdo má pak chuť jezdit po kolejích. Nikoho asi nezajímá, že člověk musí stát na mrazu,“ postěžovala si starší žena z Omlenice.

„Ta budova chátrá. Je již letitá. Popravdě netuším, jaké s ní mají České dráhy záměry. Nikdo nás nekontaktoval, jestli ji třeba nechceme koupit,“ řekl starosta Omlenice Karel Holub.
Zchátralina

Drážní budova je trnem v oku i lidem v nedalekém Bujanově. Místní jen kroutí hlavou, když na ni dojde řeč.

„Nemám slov. K tomu se raději nebudu vyjadřovat. Hrůza,“ zní většina odpovědí na otázku kolem bujanovské železniční stanice. „Ta budova spadá pod dráhy, takže s ní obec nic neudělá. I když je pravda, že ji jednou opravila. Je to vážně špatná vizitka obce, jenomže co naděláme,“ řekla místní Květa Gazdová.

Starosta Bujanova Bořivoj Vojče uvedl, že by obec zastávku ráda koupila. „Uvidíme, jak se nám to tentokrát poštěstí. Ta budova už moc chátrá,“ řekl Vojče.

Jenomže místní lidé v koupi moc nevěří. Obec o ni podle nich usilovala už několikrát, pokaždé ale bez výsledku.

„Starosta se vážně snaží ze všech sil. Jenomže dráhy to nechtějí prodat. A mělo o ni zájem už hodně lidí,“ řekla Gazdová.
Mohou si za to sami?

Podle Radka Černého z Bujanova se není čemu divit, že jsou čekárny zavřené a budovy opuštěné. „Co se dá dělat, když tam lidé dělají nepořádek. Myslím ale, že by se měly ty baráky alespoň opravit,“ řekl včera takřka v běhu, právě když chvátal na vlak.

S jeho slovy souhlasí i Marie Holá: „Lidé jsou prasata. Některé čekárničky jsou vážně hnus.“

Podle manažera komunikace Českých drah (ČD) Radka Joklíka uzavřeli některé čekárny jednak proto, že se v nich zdržovali nepřizpůsobiví lidé, ale hlavním důvodem bylo rušení pokladen v místech, kde to nebylo ekonomické. A spolu s nimi tam ČD uzavřely i čekárny, protože jinak by z nich brzy měly „kůlničky na dříví“. „Co bude s těmito budovami dál a jestli mají cestující naději, že se pro čekárny zase otevřou, zatím nevíme,“ řekl Radek Joklík. „Jisté je, že udržovat v provozu místa, kde nastupuje jenom několik málo lidí, je neúnosné.“ Cestujícím tedy nezbyde, než se pořádně oblékat.