Jak vyšší poplatky přispějí do rozpočtu nemocnice, sdělil ředitel Miroslav Janovský: „Peníze pro nemocnici zvýšení poplatků určitě přinese, ale záleží na úhradové vyhlášce, která se má nyní schvalovat.”

Odhadem by podle něj mělo navýšení přinést 2,5 až 3 miliony korun ročně. „Je to samozřejmě dobře, jsem za to rád, ale v ročním obratu 500 milionů to není až tak velká částka,” uvedl dále ředitel Miroslav Janovský.

Čtyři procenta z navýšení poputují na platy lékařů. Ty by měly vzrůst v příštím roce o celých deset procent, jak jim v memorandu slíbil ministr zdravotnictví.

Podle ředitele jindřichohradecké nemocnice existují nyní asi čtyři varianty úhradové vyhlášky a bude záležet na tom, jaká nakonec zvítězí. Při přípravě nové úhradové vyhlášky ministerstvo zohlednilo požadavky memoranda, nárůst daně z přidané hodnoty a přesun části zůstatků na účtech zdravotních pojišťoven do systému. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vydal k úhradové vyhlášce, která začne platit od příštího roku, tiskové prohlášení. „Objem úhrad v jednotlivých segmentech by se neměl výrazně proporčně lišit vůči roku 2011. Myslím si , že se nám podařilo udělat naprosté maximum možného v současné ekonomické situaci,“ říká.

Kromě stokoruny za pobyt v nemocnici zaplatí lidé nadále 30 korun za návštěvu u lékaře, 90 korun na pohotovosti a 30 korun za každý druh léku na receptu.