VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svému Havlovi vzdali hold

Jindřichohradecko -Zatímco včera dopoledne v mnoha místech Jindřichohradecka vznikala oficiální pietní místa s kondolenčními archy, lidé již od neděle uctívali památku zesnulého prezidenta Václava Havla sami.

20.12.2011
SDÍLEJ:

Hradečáci uctili památku Václava Havla.Foto: Deník/ Lenka Novotná

Například v Jindřichově Hradci začaly od nedělního večera přibývat zapálené svíčky u sousoší Nejsvětější trojice na náměstí Míru. Právě zde se totiž v listopadu 1989 scházeli občané a „dělali” revoluci. Také včera se téměř každý, kdo procházel kolem, alespoň na chvilku zastavil a poklonil se. Ivana Konečná a dcerou Marií Hromádkovou zde dopoledne také zapálily svíčky a netajily se tím, že je pro ně smrt Václava Havla obrovskou tragédií. „Je to člověk, který byl po Masarykovi pro naší republiku nejdůležitější a ještě k tomu byl i nesmírně vtipný,” míní Ivana Konečná a s dcerou se shoduje v tom, že takto rychlý konec vůbec nečekaly.

S dojetím na adresu člověka, který je pro mnohé symbolem „sametové revoluce”, hovořili i další lidé, pro mnohé znamenal i svobodu a pravdu.

Zakládající člen Občanského fóra v Jindřichově Hradci a dnes nezávislý zastupitel města Zdeněk Kasper říká, že Václav Havel byl pro něho velkým mužem: „Byl hlavním aktérem Občanského fóra, které posunulo celou naši zem zcela do jiných rovin, a to nebyl úkol nikterak jednoduchý.”

Osobně znal Václava Havla také starosta Třeboně Jiří Houdek. Od roku 1997 mu vozil před Vánocemi i kapra.

Bývalý prezident Václav Havel byl také čestným občanem Třeboně. Starosta města Jiří Houdek mu měl vézt ve čtvrtek, jako každoročně kapra.

„Už před časem jsme ale dostali zprávu, že jeho zdravotní stav není dobrý. Z osobních setkání mám krásné zážitky. Zajímal se o město Třeboň a vzpomínal na své lázeňské pobyty. V každé situaci vždy řekl nějakou myšlenku k aktuálnímu dění. Jeho vyjádření byla vždy velice moudrá,” zmínil a dodal, že jsme ztratili významnou osobnost pro život ve společnosti.

Zdeněk Kasper z Jindřichova Hradce stál jako první u morového sloupu, jak místní sousoší na náměstí Míru nazývají, již 20. listopadu a pak po dobu pěti měsíců pracoval pro místní Občanské fórum. Pro něho byl Václav Havel velký muž: „Během svého života prošel mnoha zkouškami a neustálými tlaky stran komunistické diktatury. Řekněme, že osud mu zde nachystal plno životních zkoušek a úkolů. Byl hlavním aktérem OF, které posunulo celou naši zem zcela do jiných rovin a to nebyl úkol nikterak jednoduchý. I tak se dovedl radovat, užívat život, rozdávat optimismus, moudra a současně ještě umělecky tvořit a pomáhat tam, kde to bylo možné.”

Pokračoval v tom smyslu, že je přesvědčen, že v drtivé většině životních úkolů a nástrah uspěl na výbornou.

„Mohu říci, že jsem ani netušil, jak silně mne jeho odchod zasáhne. Na mé cestě životem mne zásadně ovlivnil již jako adolescenta a za to mu děkuji!” doplnil Kasper a přidal ještě jednu vzpomínku.

„Asi před dvěma roky jsem měl tu čest sedět vedle něho na oslavě narozenin našeho společného přítele. Jeho mysl byla pozitivní, věřil, že se to musí někam ubírat, a to k lepšímu a hlavně slušnějšímu. Možná lze jeho odchod vnímat jako jakési nakročení právě k tomu lepšímu, čistšímu, které je v každém z nás, akorát je někdy problém s nalezením jeho samého v jakémsi vnitřním chaosu. Věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!”

Pro Jitku Jandovou z Jindřichova Hradce byl Václav Havel především symbolem svobody a nového vývoje republiky: „Byl lidský a uměl jednat s lidmi. Vždycky se mi líbila i jeho žena Olga.”

S Václavem Havlem se setkal při jeho návštěvě Dačic i dnešní starosta města Vlastimil Štěpán, podle kterého měl obrovský podíl na změnách v roce 1989. „Myslím si, že bez něho by změny nebyly a z pohledu dalšího vývoje našeho státu byl nenahraditelný. A pořád nám měl, co říct.”

Autor: Lenka Novotná

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovská folková kapela zahraje ve středu 15. prosince v psím útulku na Kaplické na psích Vánocích.
7

OBRAZEM: Folková kapela Lakomá Barka letos oslavila dvacetiny

Ilustrační foto.

Čeká nás teplo, ale zatažená obloha

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Kdokoli může najít část bolidu, který přiletěl z vesmíru a dopadl v Budějovicích

České Budějovice - O senzační nález meteoritu se podělte s Deníkem.

OBRAZEM: Budoucí zdravotníci pomáhají dětem

Jindřichův Hradec - Tradiční předvánoční sbírka pomůže dětem z dětského domova v Kamenici.

Hledáme nejhezčí vánoční strom

Jižní Čechy – Dominantou vesnic i měst se na období adventu stávají vánoční stromy. Máte mezi nimi svého favorita? Chcete se pochlubit ostatním s vánočním stromem ve vaší obci?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT