Lidé letos spíše upouštějí od okázalých svateb na hradech a zámcích, které je vyjdou podstatně dráž, než když se nechají oddat například na městském úřadě. Důkazem toho je i letošní velký úbytek svateb v Kardašově Řečici, o kterém nás informovala matrikářka Zdeňka Bzonková.

Do Kardašovy Řečice spadá i zámek Červená Lhota, jehož romantické prostředí je pro nastávající manžele velmi lákavé. Své o tom ví i budoucí nevěsta Jana Nováková, která si zjišťovala podmínky pro svůj sňatek. „Svatba na Červené Lhotě vyjde v dnešní krizi celkem draze, letos za ni chtějí už 6,5 tisíce korun, přitom ještě vloni stála čtyři tisíce,“ sdělila. Není proto divu, že lidé dají přednost sňatku na radnici, za kterou v Třeboni dají „pouhou“ tisícovku. V Jindřichově Hradci přijde obřadní síň v pátek dokonce jen na 200 korun a kaple svaté Máří Magdalény na 500 korun, ostatní dny se k této částce připočítává tisíc korun.

„Mohu potvrdit, že svateb je tak o třetinu méně než vloni,“ uvedl Pavel Staněk, vedoucí restaurace na Červené Lhotě, která připravuje svatby takzvaně na klíč. Matrika městského úřadu v Třeboni proto také žádný úbytek sňatků oproti předchozím létům nezaznamenala, spíše naopak.

„Vloni jsme do konce července měli 54 svateb, letos jich je 56. V srpnu jsme měli dokonce rekordní počet sňatků, protože jich více připadlo na pěkné datum 8. 8. 2008, tento rok máme již tři rezervace na 9. 9. 2009 a čtyři na 19. 9., na termín 29. 9. zatím žádná rezervace není,“ řekla matrikářka Jitka Sýkorová.

Podobně jsou na tom i na matrice v Jindřichově Hradci, kde měli v loňském roce do poloviny července 72 svateb a letos 75. „Na 9. 9. 2009 máme rezervované dvě svatby, na 19. 9. tři a o 29. 9. zatím zájem není,“ sdělila Radka Svitáková z městského úřadu.

Velký rozdíl oproti minulému roku nezaznamenali ani v Dačicích. „U nás nejsou výkyvy tak výrazné,“ uvedla Eva Chňoupková z tamní matriky. Zdá se tedy, že svatby na radnici, v poslední době opomíjené, se mohou díky krizi opět dostat do kurzu.