Řada lidí má s ochrannou helmou dobré zkušenosti. Navíc je to i módní trend

Stále více vážných úrazů na kolech a lyžích vedlo nejspíš i některé pojišťovny k tomu, že začaly přispívat na ochranné helmy.
,,O přilby byl letos oproti jiným rokům opravdu zájem. Lidé hodně využívali právě možnost příspěvku na helmu od pojišťoven,“ potvrdil majitel obchodu s lyžařským vybavením v Kunžaku Rostislav Smejkal.
Všeobecná zdravotní pojišťovna například přispívá jednou ročně 500 korun na ochranné helmy. Příspěvek se váže i na cyklistické helmy či další chrániče. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá 500 až 700 korun podle toho, zda je příspěvek určen dětem, studentům nebo dospělým.
Větší zájem o přilby připisuje Smejkal nejen bezpečnosti a příspěvkům pojišťoven, ale i tomu, že helmy jsou teď módní ve spoustě barev a variací a tak se za ně nikdo nemusí stydět.
Nejeden rodič však ví své, když se puberťákovi snaží vysvětlit, že bez přilby na kolo nesmí. Často se mu dostane odpovědi o trapnosti.
S přibývajícím věkem se však zdraví dostává do popředí. „Jednou jsem spadla z kola. Byla jsem celá odřená, přilba se rozbila, ale hlava to vydržela. Dnes už bych bez helmy na kolo nesedla,“ ujišťuje dvacetiletá studentka Michala Hovorková z Třeboně.

Helma a lyžaři

A jak je to na školních lyžařských kurzech? ,,Ochranné helmy nejsou na lyžařských výcvicích povinné. Záleží na každém, jestli to uzná za vhodné, ale prakticky většina studentů je používá,“ potvrdil zvyšující se oblíbenost helem zástupce ředitele Gymnázia v Jindřichově Hradci Miloš Maxa. Právě gymnazisté z Jindřichova Hradce si letos z hor přivezli nepříjemný zážitek, neboť jejich učitel se těžce zranil na snowboardu. Hlavu měl naštěstí chráněnou přilbou.

Výměna po pádu

Podle odborníků ze sdružení Besip je v polovině všech nehod cyklistů zasažena hlava.
Když cyklista jede rychlostí 15 km/h a spadne na hlavu, jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. Při kolizi cyklisty a auta, kdy kolo jelo rychlostí 15 km/h a auto pouhých 35 km/h, síla nárazu odpovídá skoku z výše deseti metrů.
Prodejci ale dále upozorňují, že každá přilba, která má za sebou nějaký náraz po pádu či srážce, by se neměla dále používat, byť vypadá, že je v dobrém stavu.
Taková přilba ztrácí bezpečnou ochranu pro svého uživatele, neboť při nárazu se nenávratně deformuje pěnová vrstva, která rozkládá sílu působící na hlavu.

Eliška Bučinová, Lenka Novotná