Milena Válková z Nové Včelnice přijela na nákup oblečení do Jindřichova Hradce se švagrovou. „Chtěla jsem nakoupit něco pro sebe a pro děti, vše je v obchodě kik za 25 korun, je to výhodné. Budu to zkoušet postupně. Já moc na fronty nejsem, ale švagrová mě přemluvila, takže jsme se vydaly. Mám dnes volno, jdu na očkování, takže jsem to vzala při jednom. Pracuji na zámku v Kamenici nad Lipou,“ sdělila paní, která nákupy plánovala čtyři dny předem. „Byla to už krize. Půjdu se ještě podívat na boty a na sportovní věci.“

Jiřina Kalinová vyrazila také do jindřichohradeckého obchodu kik, který měl na oblečení slevu. Kusy visely na stojanech před obchodem. „Kdyby obchody nechali otevřené a pustili tam pár lidí, tak to nemuselo být ani zavřené. Už jsem si vybrala černé triko a ještě se podívám na další věci i do jiných obchodů. Zítra ale už nikam nejdu, jen do lesa a na zahradu,“ podotkla důchodkyně.

Dámské věci mizely hned ráno

Prodavačky z dalšího obchodu v Jindřichově Hradci si všímaly, že v pondělí přišly na nákupy hlavně ženy pro dámské věci. „Kupují trička, spodní prádlo. Muži berou věci po jednom, ženy mají kupu dámských věcí. Myslíme si, že spodní prádlo půjde v pondělí nejrychleji na odbyt, protože si ho málokdo troufne kupovat přes internet. Hlavně teď už se může i zkoušet. Hlídáme počet lidí v prodejně. Rozestupy úplně neohlídáme,“ popsaly chod prodejny Iveta a Markéta. Přípravy na otevření zabraly dost času. „Bylo nás tu více, přípravy byly náročné. Dnes jsme tu ve dvou,“ komentovaly pondělní rozvolnění prodavačky.

Lukáš Garhofer z Nové Bystřice sháněl v pondělí ráno v Hradci boty. „Zkouším boty na běžné nošení. Z internetu objednávám, ale když si to člověk nevyzkouší, tak to není ono. Boty jsem napřed vzal o číslo menší, takže zkouším větší a jsou mi dobře. Vybral jsem rychle. Dneska jdu ještě pro oblečení, kalhoty, trika… protože ve skříni mám málo věcí,“ hovořil, když zkoušel boty ve Sportisimu.