Světem otřásla zpráva o krvavém incidentu v Tunisku, při němž přišlo o život 23 turistů převážně ze západoevropských zemí. Tato lokalita je přitom oblíbenou a vyhledávanou destinací i pro obyvatele Jindřichohradecka.

Začátkem týdne se odtud vrátil cestovatel a fotograf Jaroslav Havlík, který žije v Člunku. „Ten konflikt tam byl cítit ještě před útokem a situace je hodně napjatá. Já jsem tam byl s německou výpravou a Holanďané, kteří se po nás chystali do pouště, cestu raději odřekli. Řekl bych, že ‚zápaďáci' vnímají ty obavy ještě o něco silněji než my," poznamenal. Dodal, že nyní by si cestu do této země nejspíše rozmýšlel.

„Já jsem většinu svého pobytu v Tunisku strávil v poušti. Tam to stále považuji za poměrně bezpečné a neřekl bych, že na odlehlých místech něco hrozí. Přeci jen je jednodušší zaútočit ve velkých městech na místech s vysokou koncentrací turistů, jako jsou třeba různá muzea, kam bych dnes asi raději nejel," vyslovil svůj názor cestovatel.

Dovolenou si v této severoafrické zemi pravidelně užíval také Jindřichohradečák Robert Dočekal.

„Byl jsem tam sedmkrát, raději jsem jezdil spíše do okrajových částí, kde mi to připadalo velice bezpečné. Hlavní město bych však asi vynechal. Daleko horší zkušenosti mám ale s Egyptem, tam už bych se neodvážil v žádném případě," popsal své zkušenosti.

V reakci na středeční útok na budovu tuniského parlamentu a sousední muzeum v hlavním městě Tunisu, kde mělo zahynout 23 lidí a z toho 21 turistů, se objevily informace, že některé cestovní kanceláře budou nabízet i bezplatně storna zájezdů do této destinace.

Majitelka jindřichohradecké cestovní agentury Jana Králová však včera žádné odezvy ze strany české klientely nezaznamenala. „Nikdo se nepřišel zeptat, nebo rušit zájezd. Ani zatím nemáme žádnou reakci od cestovních kanceláří ohledně stornování zájezdů," uvedla.

Pobytové zájezdy do Tuniska ale začínají až na konci dubna a soustředí se hlavně do letního období, což je zatím možná podle české klientely dost vzdálené.