„Podle předpovědi počasí určené přímo pro Jindřichův Hradec by mělo dnes do deváté hodiny večer napadnout asi pět centimetrů sněhu. Pak by mělo přestat padat a ze soboty na neděli by mělo zase začít, a to v sobotu večer od deváté hodiny až do rána do devíti hodin by mělo napadnout do dvaceti centimetrů sněhu, tak bychom to zvládnout měli,“ vylíčil včera vyhlídky ředitel jindřichohradecké městské společnosti Mihos Ondřej Prokopec. V Jindřichově Hradci mají pracovníci jejich společnosti na starosti pravý břeh od Nežárky a levý břeh pracovníci společnosti Ave.

„Pokud se předpovědi naplní, vyrazí naši pracovníci s technikou na komunikace a na chodníky ještě v noci,“ doplnil Ondřej Prokopec.

Ačkoliv jsou na úklid sněhu připraveni, budou postupovat podle nařízení, které vydalo vedení města, takže vstupy do domů uklízet od sněhu nebudou. Ty si budou lidé muset proházet nebo zamést sami až k uklizenému chodníku, ke kterému jsou napojeny. Na ruční odklízení sněhu mají totiž ve společnosti Mihos jen několik lidí, kteří jsou zaměstnaní na veřejně prospěšné práce, a partu stálých zaměstnanců na úklid přechodů a obsluhu frézky. Armádu tří tisíc lidí, kteří si dosud uklízeli sníh před svými domy, podle Ondřeje Prokopce nahradit nemohou.

Mezi města, která se často potýkají s větší sněhovou nadílkou, patří například Strmilov. „Máme dva pracovníky na obsluhu techniky. Ti jezdí zejména s traktory s radlicemi, protože když napadne hodně sněhu, tak se silnice sypat nedají. Většinou jezdí jeden, ale na víkend jsou připraveni oba, protože jestli napadne padesát centimetrů sněhu, jak zní předpovědi, tak si to nedovedu představit,“ vysvětlil starosta Strmilova Jaromír Krátký. Mají totiž úzké ulice a pokud by nastala kalamita, sníh by museli odvážet vypůjčenou technikou. Úklid chodníků jim provádí tři pracovníci, kteří podle Krátkého už včera průběžně sníh zametali, aby si vytvořili rezervy, kdyby napadl další.

Na pomoc obyvatel spoléhají stejně jako v Jindřichově Hradci také v některých dalších městech.

„Když napadl první sníh, tak jej někteří lidé a podnikatelé sami u svých domů odklízeli, ale samozřejmě, že jsou i další, kteří naopak čekají, jak si s tím pracovníci města poradí. V rámci možností jsme na sníh připravení, snad nás technika nezklame. Nikdo neví, jak to kvůli počasí dopadne,“ uvedl místostarosta Českých Velenic Miroslav Kotrč. Na náhodě však nic nenechávají ani v některých menších obcích.