Hodně uchazečů o zaměstnání našlo uplatnění v lese nebo stavebnictví.

Hodně uchazečů o práci začalo od března pracovat u Lesů Český Rudolec nebo Jihočeských lesů České Budějovice. Pravděpodobně k tomu přispěly i nedávné kalamity.

Další velkou část nezaměstnaných si vybraly firmy související se stavebními pracemi. Kromě výhradně stavebních firem jsou to Lomy Studená, Lomy Dvorce a firma Swietelski, která se zabývá stavěním a opravami silnic. „Zřídili jsme také dvacet míst z projektu ESF na veřejně prospěšné práce. Vznikla také nová společensky účelná místa,“ upřesnila ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová. Podle ní se v březnu obsadilo 250 míst, z toho se jich 220 týká sezonních prací.

Dalším z podniků, které zaměstnávají velký počet lidí, je TRW–DAS a.s. Dačice, zaměřený na strojírenskou výrobu. „Tam obsadili sedm míst. V současné době probíhají ještě další výběrová řízení,“ řekla Stanislava Zemanová. Doplnila, že dalších sedm uchazečů zaměstnala Služba – Výrobní družstvo České Budějovice v chráněné dílně v Jindřichově Hradci.

Dlouhodobé problémy mají s uplatněním lidé se zdravotními problémy. Snadné to nemají ani lidé z vesnic, kde je špatná dopravní obslužnost.
„Nedávno jsem začala pracovat v Českých Budějovicích. Protože je to na směny, musím jezdit do Třeboně na nádraží autem, jinak bych se pak nedostala domů,“ řekla Jaroslava Šetková z Domanína.

Někdo však na směny pracovat nemůže vůbec. Například matky s malými dětmi, když otec pracuje mimo domov, nebo samoživitelky. Jednosměnných zaměstnání je bohužel stále nedostatek, upřesnila situaci Stanislava Zemanová.

nezaměstnanost v číslech:

Počet uchazečů o práci

březen 2007:

Jindřichohradecko: 1218
Třeboňsko: 648
Dačicko: 869
celkem: 2735

březen 2008

Jindřichohradecko: 944
Třeboňsko: 452
Dačicko: 549
celkem: 1945

Zdroj: Úřad práce v J. Hradci