V poslední době provozovatelům kempů počasí ani ekonomická situace příliš nepřejí. Téměř všichni hovoří o značném úbytku klientů.Chatový tábor Malý Ratmírov hlásí oproti jiným rokům propad o více než 50 procent. „Letos je to zlé, prvních čtrnáct dní v červenci bylo opravdu špatných," svěřila se vedoucí kempu Božena Vlachová. Zároveň ale doufá, že od příštího týdne se situace zlepší. „Mají nám přijet děti z Červeného kříže z Mělníka, tak se obsazenost zvedne."

Také v zařízení Kapřík v Chlumu u Třeboně ubyla jen proti minulému týdnu zhruba polovina návštěvníků. „Samozřejmě ubývají stany, ale máme tu i chaty a karavany, kde déšť tak nevadí," sdělila provozovatelka kempu Vlastimila Urbánková. „Chystáme pro hosty týdenní Pohádkový Chlum s rejem vodníků a kulturním programem, takže lidí snad zase přibude," doufá. Podle jejích slov jsou obecně dny kolem červencových svátků méně obsazené.

V autokempu na Zvůli sice byli maximálně spokojení s prvním červencovým týdnem, ale ten druhý už tak úspěšný nebyl. „Tenhle týden je nejslabší za posledních 30 let," prozradil jeho provozovatel Jan Smejkal. V kempu mají momentálně obsazenou asi třetinu míst jak v chatkách, tak ve stanech a karavanech. „Zatímco stanů je tak dvacet procent oproti 80. létům, přibývá lidí s karavany, těm tolik počasí nevadí," upřesnil. Jak dále uvedl, snaží se alespoň vylepšovat komfort ubytování a sociálního zázemí v kempu a přilákat lidi do chat a zejména na koupání. „Zvůle a její čistá voda je pro nás devizou," uzavřel.

Jeho slova potvrzuje i Jiří Srna, který na Zvůli jezdí pravidelně řadu let. „Voda je tam opravdu super, jen to počasí letos moc nevyšlo," řekl a dodal, že nebýt toho, že měli dovolenou objednanou, možná by pod stan nejeli vůbec nebo odjeli předčasně.

Suchdolský kemp Paris také opouštějí hlavně stanaři. „Obávají se bouřek a špatného počasí. Naopak chatky budou obsazené. Při nepohodě můžou hosté využít restaurace, kde je letos nově zavedená WIFI zóna," řekla provozovatelka Jana Školková.Provozovatelé kempů tak neprožívají zrovna šťastné období a společně si přejí alespoň lepší a stabilnější počasí, které by jim klienty alespoň neodhánělo. „Přestože mají lidé pobyt objednaný dopředu, když vidí špatnou předpověď, neobtěžují se ani zavolat a prostě nepřijedou," postěžovala si Božena Vlachová z Malého Ratmírova.

O něco lépe jsou na tom vodácké základny. Jak včera uvedl provozovatel Kempu U Dunaje v Majdaleně Štefan Dunaj, vodáci většinou na Lužnici vyrazí i za horšího počasí. „Mají objednané lodě, zaplacenou zálohu, a tak jedou. Je to více závislé na stavu vody v Lužnici, a ta je nyní skutečně ideální," podotkl.

Petra Jouzová, Simona Vaňková, Lenka Novotná