Krajský úřad přezkoumá ve lhůtě 29. března, zda předložené kandidátní listiny odpovídají všem regulím. V přiloženém grafu Deník připravil zajímavé údaje a srovnání. Lídři stran nejsou mladíci či mladice, průměrný věk je 50 let. Mezi kandidáty stran najdeme ostřílené matadory i nováčky.

Můžete namítnout, že se volební místnosti otevřou až na konci května, jenže znáte to – polepené sloupy, zubící se politici, tu a tam nějaký skandál, někdo se přeřekne a jiný se chová jako hulvát. Volby začínají ihned po skončení těch předchozích a sekretariáty stran se musí snažit o každou špetku pozornosti.

Jihočeské kandidátky jsou šedé až běda, žádná osobnost, která by táhla. Nepočítáme–li bývalou zpěvačku–političku, radující se z radaru nebo bývalého herce, jenž by za krumlovskou točnu dal život. Dále tady máme lidi, kteří původně byli v jedněch stranách, ale nepohodli se se svým vedením a odešli do jiných. Někteří si nechtějí kazit pověst v celostátní politice jako původní jihočeský lídr zelených, který se zřejmě spíš připravuje na volby komunální. Vidíme skupinu šedých myší, které nemohou nikoho zaujmout a s programem to vskutku nevyhrají.

A navíc, jak se má Josef Švejk, typický volič, rozhodnout, když se některé strany neobtěžují své kandidáty zveřejnit na webových stránkách? A přitom u malých neparlamentních stran rozhoduje znalost kandidáta.Vysvětlete mu to… richard.vlasak@denik.cz