Ta vlastní ještě například vinařství ve Španělsku nebo koňakový dům ve Francii.

Pro společnost Fruko-Schulz, s. r. o., předního výrobce lihovin v České republice, je Rusko největším zahraničním odběratelem. Firma z Jindřichova Hradce tam vyváží 15 procent své celkové produkce, což představuje lihoviny v řádu desítek milionů korun. Jedná se zejména o likéry. „Rusové mají zájem hlavně o naše prémiové lihoviny, například Honey Whiskey. Jedná se o originální likér s obsahem alkoholu 35 procent, který vyrábíme ze skotské whiskey a českého medu,“ uvedl Josef Nejedlý, ředitel firmy Fruko-Schulz.

Jindřichohradecká firma je zase výhradním zástupcem ruské společnosti Ladoga pro Evropskou unii a zajišťuje pro ni odbyt zejména prémiové vodky. „Spolupráce je oboustranně výhodná. Přestože panují obavy o budoucnost obchodu mezi Českem a Ruskem v návaznosti na víkendové události, věřím, že pro nás se nic nezmění,“ řekl Josef Nejedlý.

Pnutí mezi Českem a Ruskem vyvolaly informace o zapojení agentů ruské tajné služby do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v říjnu 2014, které o víkendu zveřejnily české bezpečnostní složky. Česko reagovalo vyhoštěním 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Rusko, v návaznosti na tento krok, rozhodlo o vyhoštění 20 českých diplomatů.