I když jsou hotely otevřené, hosté objednávku zvažují kvůli tomu, že neví, zda vláda spustí provoz v lyžařských areálech. Ty jsou tu v zimě hlavními turistickými lákadly. Nejedná se jen o Lipno nad Vltavou či Frymburk. Velká část hostů, kteří na Lipensku bydlí, jezdí lyžovat hned za hranice na rakouský Hochficht.

To je případ hornoplánského penzionu U Pešků, kde se mohou hosté ubytovat ve dvanácti apartmánech. „Teď jsme obsazeni z necelé poloviny. Každý den řeším, jestli hosté přijedou. Pokud se nebude moct lyžovat, někteří pobyty stornují. Doufám, že ještě kapacitu naplním aspoň na 75 procent. Zatím je to určitě nejhorší začátek zimní sezóny od doby kdy podnikáme,“ říká Irena Pešková provozující penzion od roku 1992.

I v písecké restauraci Ostrov nadále pokračují s rozvozem, zájem je o klasiku jako holandský řízek či plněné knedlíky.
Jídlo domů se stalo trendem, restauracím zachránilo kůži

Ve frymburském penzionu Marcus chtějí otevřít až 28. prosince. Následně budou v provozu do 20. března. Termíny mezi svátky mají obsazené z jedné třetiny. „Vše záleží na lyžařských skiareálech. Měli jsme obsazených více termínů, ale hosté pobyty stornovali. Takhle nepřehlednou situaci nepamatuji,“ uvádí majitelka penzionu Dagmar Krolová, která podniká od roku 1996.

Několik zrušených rezervací evidují v hotelu U Martinav Rožmberku nad Vltavou. Podle majitele Martina Neudörfla je začátek zimní sezóny obsazený zhruba z 20 procent. „To procento ale stále klesá kvůli stornovaným pobytům,“ dodává Neudörfl.

Českobudějovické trhy Žižkárna v bývalých kasárnách u Mercury.
Pokyny o trzích chápe každý jinak. Je jídlo zástěrkou proti roušce?

Volné apartmány nezvykle nabízí i ve společnosti Lipno Lake Resort. Ta má v nabídce více než sto luxusních apartmánů s vlastním vstupem. „Je to dané především tím, že přesunujeme již rok předem zarezervované pobyty německých turistů na jiné termíny a vytváříme tak volnou kapacitu pro české hosty. Věříme, že českými hosty, podobně jako v létě, naše apart-mány na poslední chvíli naplníme. Rezervace velice brzdí nejasný stav okolo spuštění ski-areálů,“ říká Luboš Krejza ze společnosti Lipno Lake Resort. (der)