Sněžení v regionu výrazně zlepšilo podmínky pro lyžaře. Sněhu sice ještě pořád není tolik, aby uvedl do pohybu vleky všech sjezdovek v regionu, ale vyznavači bílé stopy se mohou těšit na nové trasy.
Běžecká dráha

Kromě toho, že bude čerstvě protažený červený a možná i žlutý okruh na Kramolíně, čeká běžce skvělá trať po rovině zamrzlého lipenského jezera.
„Právě na jezeře protahuju stopu, a to jak pro klasické lyžování, tak pro běžkařský styl zvaný bruslení. Pak se chystám na hřebenovku na Kramolíně,“ říkal včera Miroslav Maurer, předseda lyžařského oddílu běžců ve Frymburku, a hlásil, že na jezeře leží asi deset centimetrů sněhu.

Stopy povedou z Frymburka do Lipna nad Vltavou kolem zametené trasy pro bruslaře a budou dlouhé kolem 15 kilometrů. „Pak protáhnu červený kramolínský okruh a podle toho, jak to tam bude vypadat, možná i žlutý. Informovat o tom budeme na internetu,“ ujistil. Ošem podle jeho slov na vytvoření bílé stopy na takzvaných Frymburských loukách ještě nedojde. „To se ještě nedá, chce to alespoň dalších deset centimetrů sněhu,“ dodal.
Brložští váhají

S myšlenkou, zda pustit vlek, si pohrávají také Brložští. „Nelyžujeme, ale asi to zkusíme. Zatím to nevíme jistě. Rozhodneme se zítra,“ zvažoval včera se svými kolegy Jiří Tancer ze Ski klubu Rohy Brloh.
Jedničkáři zdarma

Bílo je už konečně také na celé Kozí pláni, takže provozovatel Václav Mazák věří, že bude v provozu celý lyžařský areál ve Věžovaté Pláni. „Podmínky jsou perfektní. Zítra snad otevřeme také prodlouženou sjezdovku zvanou Loudalku. Včera napadlo asi pět čísel sněhu, dnes dalších deset. Na hlavní sjezdovce leží tak padesát, šedesát centimetrů sněhu,“ popisoval.

O dnešním prázdninovém dni se na pláni jezdí od 9 do 21 hodin. „A v sobotu od 9 do 21 hodin platí akce – jedničkáři to mají zdarma. A je jedno, jestli děti ze základní školy nebo středoškoláci. Ale samozřejmě musí ukázat vysvědčení,“ připomněl Václav Mazák.
Novinka v Plané

Na Hornoplánsku je na vytváření tras pro běžkaře ještě nedostatečná vrstva sněhu, ale milovníci zimních sportů se mohou vyřádit na jezeře.

„Sněhu je pořád málo, na loukách ze sněhu kouká tráva. Ale upravujeme dráhu bruslařskou, která vede od přívozu směrem nad bývalé Srdce Vltavy. To bylo místo, kde v minulosti koryto Vltavy svými meandry kreslilo tvar srdce,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Tamní bruslařská trasa, kterou Hornoplánští nechají od sněhu zamést dnes, je letošní novinkou, jež je v provozu asi dva týdny.

Lipenský areál nabízí lyžařům padesáticentimetrovou vrstvu sněhu na všech sjezdovkách a také tady čekají jedničkáře výhody. „V pátek odměníme všechny žáky, kteří předloží vysvědčení se samými jedničkami, celodenním skipasem za dvacet korun,“ uvedl provozní ředitel areálu Antonín Kolář.
Kromě toho bude o víkendu k vidění závod nejlepších českých snowboardistů a lyžovačku zpestří vystoupení živých kapel.