„Po bližším ohledání jsme zjistili, že by se mohlo jednat o vyjetý motorový olej nebo benzín. Mě to hodně mrzí, stromy jsou to nádherné. Jedná se o čtyři vzrostlé lípy daleko od domu. Takže ani nikomu nestíní a nepřekážejí. Trestní oznámení podala má kamarádka a případ jsme ohlásili také na inspekci životního prostředí. Máme podezření na viníka, ale pokud ho nechytneme při činu, nedá se nic dělat,“ uvedla zastupitelka města Suchdol nad Lužnicí Marie Kalátová, která stromy objevila. A místo dále ohledala i s dalším ze zastupitelů města Tomášem Imrichem.

Díry někdo navrtal do kořenů na každý strom dvě. Stromy se nacházejí na začátku Žižkovy ulice. Okolo děr je skvrna po látce. Co se stromy neznámá látka udělá, zatím není jisté. „Nemohu říct, zda stromy uhynou, na místě jsem nebyl, pouze jsem s Marií Kalátovou jednal ohledně dalšího postupu. Pokud je to opravdu motorový olej, mohl proniknout i do spodní vody a lít ho kamkoliv do přírody je nepřípustné. Lípa je navíc citlivý strom,“ zhodnotil Václav Bartuška ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Třeboni.

Případ otrávených stromů se čas od času opakuje. Loni v létě například Deník informoval o neznámých vandalech, kteří otrávili dva vzrostlé jasany u křížku na příjezdu do Hradišťka u Dačic. V minulosti došlo k otrávení stromů také v Jindřichově Hradci.

V parku v Jindřichově Hradci jsou nyní stromy označeny cedulkami. Nejedná se však o žádný případ pokusu trávení, ale o každoroční ošetření.
„Stromy jsme ošetřili proti klíněnce jírovcové, ošetřujeme je takto už několik let přípravkem Karate. Lidé by se měli pouze řídit vývěskami a na místa nesahat,“ informoval pracovník městské společnosti Mihos Petr Dvořák. Přípravek by měl odeznít ve lhůtě sedmi dnů, stromy byly ošetřeny v pátek 29. dubna, s působením přípravku je třeba tedy počítat nejméně do čtvrtka.