Letošní rok bude posledním, kdy Státní veterinární správa ČR (SVS ČR) zorganizuje plošnou vakcinaci lišek proti vzteklině. Situace na Táborsku je tolik příznivá, že se v posledních letech plošně již vůbec nevakcinuje.

„Na Táborsku proti vzteklině plošně nevakcinujeme již více než pět let, a proto se v letošním roce v tomto okrese o polovinu sníží i monitoring lišek,“ řekl Vladimír Rachač z krajské veterinární správy. Světová zdravotnická organizace požaduje vyšetřit každoročně minimálně osm lišek na území 100 km².

Vzteklina u zvířat se na území republiky sleduje už téměř sto let.
„Poslední dvě ‚vzteklé lišky‘ veterináři diagnostikovali v roce 2002, a v roce 2004 uznal Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat naši republiku za zemi prostou této nebezpečné nákazy,“ informoval tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Do letošního roku tedy plošná vakcinace lišek dosud probíhala, a to z důvodu, že okolní státy ještě nedosáhly takového příznivého nákazového stavu jako ČR. Nyní je vztekliny prosté i Německo a obdobná situace nastává i v dalším bezprostředním okolí naší republiky.

„I v okolních zemích došlo k útlumu vztekliny a nyní se nepředpokládá, že by se nákaza měla do České republiky rychle vrátit. Orální vakcinace byla velice účinná,“ shrnul Rachač a nastínil, že peníze použité na nákladné plošné vakcinace bude možné použít jinde.


Pozor na svrab

Podle předsedy mysliveckého svazu v Táboře Václava Falady je v těchto dnech aktuální jiná nemoc – prašivina.

„U lišek v těchto dnech zaznamenáváme větší výskyt prašiviny, která je nebezpečná hlavně pro psy, tedy i lovecké,“ připustil.

Prašivinu lišek (neboli svrab) způsobuje zákožka svrabová, která má na svědomí řídnutí srsti, celkové oslabování organismu, někdy dokonce i hluchotu a oslepnutí. Takto nemocné lišky zpravidla nepřežijí zimu. Návštěvníkům lesa lze doporučit, aby se nemocných zvířat nedotýkali a zabránili zejména psům kontaktům s nimi.

Majitelé psů musí pravidelné očkování svých mazlíčků ze zákona nadále dodržovat.

„Povinnost očkování psů proti vzteklině platí, ale psi se již nemusí přeočkovávat každým rokem. Záleží na době účinnosti konkrétní vakciny, která může být i dva až tři roky,“ dodal Rachač.