Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listopad: Zastupitelé volili nová vedení radnic

Jindřichohradecko – V miniseriálu jsme připravili sestřih nejzajímavějších událostí končícího roku tak, jak je zachytili redaktoři Jindřichohradeckého deníku. Dnes se vracíme k listopadu.

29.12.2010
SDÍLEJ:

NEHODA. Čtyři koně zemřeli po srážce s dodávkou u Rodvínova. Řidič je v noci potkal na silnici a už nedokázal střet odvrátit.Foto: Policie ČR

Polovina doktorů v jindřichohradecké nemocnici se přihlásila k výzvě komory.

Zlato se víc prodávalo

Jindřichohradecko – Cena zlata dosáhla na začátku října svého historického maxima. Troyská unce se prodávala na světových trzích za 1360 dolarů, což je asi o pětinu víc než na začátku roku. A co pocítili zlatníci? „To, že se teď zvedly ceny zlata, je docela znát. Ze začátku roku to bylo horší, ale teď máme tak o padesát procent výkupů víc. Lidé se zbavují hlavně řetízků a podobně,“ popsala majitelka jindřichohradeckého zlatnictví Marcela Krejčová.

Podobně hovořil i Filip Šorš, který má zlatnickou a ryteckou dílnu v Kostelní ulici. „Lidé teď zlato prodávají víc, ale to je v době krize normální. V době ekonomického růstu ho zase naopak nakupují,“ vysvětluje.

Mladá krev v tkalcovně

Strmilov – S novými nápady vstoupil do rodinné Umělecké tkalcovny ve Strmilově další z generace tkalců Filip Kubák. Historie výroby se zde datuje k roku 1870 a jeho otec a teta zde po revoluci znovuobnovili rodinnou tradici.

Jak sám říká, od malička mezi tkalcovskými stavy vyrůstal. Je absolventem Střední umělecko – průmyslové školy v Jihlavě. V oboru byl sám, jak se smíchem uznává, takový kohout, mezi samými holkami. „Nikdy mi ale nevadilo, že je to spíš ženská práce. Ba naopak, tkalci byli dříve vždy chlapi a ženské materiál připravovaly. Vyzkoušel jsem si ve škole spoustu věcí, včetně pletení, háčkování, drhání, ale učitelky mě většinou tolerovaly, že budu tkát a nechávaly mě,“ vzpomíná na studia Filip Kubák.

Platnost voleb šetří soud

Třeboň – Den ustavujícího zastupitelstva v Třeboni byl odložen, výsledky voleb v Třeboni byly totiž zpochybněny u Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Stížnost uváděla podle tajemnice třeboňského městského úřadu Jany Grammetbauerové tři zásadní porušení volebního zákona. „Ve volebním okrsku číslo 7 v Domě s pečovatelskou službou v Chelčického ulici měly být vydány volební lístky upravené ve prospěch kandidátů KDU–ČSL a v obálkách u volebních lístků jim byly vloženy volební letáky KDU – ČSL s návodem, jak nejlépe volit lídra této kandidátky,“ vysvětlila tajemnice třeboňského úřadu.

Nakonec soud stížnost neuznal a na ustavujícím zasedání zastupitelů se na post starosty se po čtyřech letech vrací Jiří Houdek, místostarostkou byla zvolena Terezie Jenisová (oba KDU – ČSL). Ve funkci druhého místostarosty zůstává Zdeněk Mráz (ČSSD).

Volba starosty napodruhé

Jindřichův Hradec – Nově zvolení zastupitelé zcela zaplněný sál Střelnice při prvním zasedání zklamali. Volba starosty, dvou místostarostů a městské rady skončila patem, provázel ji i pískot. Znovu se proto k volbě nového vedení města vrátili za dva týdny, které naplnila další dohadování. Po pěti týdnech složitého povolebního vyjednávání byl jednomyslně zvolen na post starosty Stanislav Mrvka a místostarosty Bohumil Komínek a Pavel Vejvar. Volby se vůbec neúčastnilo pět zastupitelů za KSČM.

Nová radnice u Dyje

Dačice – Jako první z větších měst měly zvolené nové vedení radnice Dačice. Na post starosty byl zvolen Vlastimil Štěpán (ODS) a funkci místostarosty převezme Jan Bartošek (KDU–ČSL). Svými hlasy je podpořilo dvanáct z jedenadvaceti zastupitelů.

Za hroby se lvy

Jindřichův Hradec – V listopadu byla pokřtěna kniha kolektivu autorů Klubu historie letectví (KHL), která dostala název „Za hroby se lvy – z Jindřichova Hradce po kontinentální Evropě“ (po stopách osudů čs. válečných letců padlých v letech 1939 – 1945). Knížka, která je vlastně první ze dvou částí, přibližuje šest z celkem čtrnácti uskutečněných expedic KHL v uplynulých letech a mapuje na 28 400 najetých kilometrů. Má zhruba 300 stran, vyšla nákladem 800 kusů a její vydání stálo necelých 200 tisíc korun, kdy významnou částkou přispěl Jihočeský kraj.

Děkujeme odejděte

Jindřichův Hradec – Opustí skutečně zhruba polovina lékařů také jindřichohradeckou nemocnici? To byla na konci listopadu otázka, na kterou předseda představenstva Jaroslav Vohnout nedokázal odpovědět: „Je to asi padesát na padesát.“

Autor: Lenka Novotná

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilec zpřelámal čtyřmetrovou lísku

Ilustrační foto.

Třeboňští házenkáři vyhráli derby v Sezimově Ústí

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Třemošná, Plzeň - Čtyři zápasy v řadě na hřištích soupeřů dokázali vyhrát prvoligoví hokejbalisté jindřichohradeckého Olympu, díky čemuž se rázem vyhoupli až na 7. místo tabulky.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení