„Od Lomnice to bude dva kilometry, ale my na to budeme vidět. V podstatě to budeme mít padesát, sto metrů za domem,“ vysvětlil negativní postoj obyvatel starosta Klece Miroslav Trsek. Stejně se ke záměru stavěli lidé už zhruba před rokem a půl, kdy o tom Deník informoval.
Podle Trska mají lidé velkou obavu z možného ohrožení v době povodní. Voda z Lužnice se totiž před sedmi lety rozlila do vesnice a zaplavila některé domy. Těžit by se mělo na druhé straně řeky, kde by vznikl i ochranný val. Ten by ale mohl bránit rozlití části vody na louky a ohrozil by domy stojící blízko vodního toku.
„Myslíme, že dojde i ke snížení podzemních vod, což nepříznivě ovlivní vodní zdroje v obci,“ obává se Trsek.
V lednu ale došlo k posunu a městská rada v Lomnici má zato, že je těžba ve veřejném i městském zájmu. Odhlasovalo to všech pět členů rady. Lomnici totiž těžba může přinést výhody. Provoz pískovny by dlouhodobě mohl zajistit asi deset stálých pracovních míst. Do městské kasy by plynuly pravidelné roční platby od těžební společnosti a také by město získalo část vytěžené suroviny.
Radní přesvědčilo i to, že po skončení těžby tady zůstane jezero, které by mělo sloužit pro rekreaci. Vodní plocha s přilehlou písčitou pláží by mohla podle informací z radnice zvýšit turistický ruch v oblasti Lomnicka.
„Nechceme tady žádnou měsíční krajinu. Byli jsme se podívat na místě, kde firma těží, a byli jsme mile překvapení, jak to tam vypadá,“ řekl Deníku starosta Lomnice Karel Zvánovec. Podle jeho slov bude docházet už při těžbě zároveň k rekultivaci, zatravňovaní a osázení ploch. „To by bylo sice pěkné, ale kdy to bude? Myslím, že by se tady těžit nemělo, je to přece chráněná oblast. Pokud podnikám v tomto oboru, tak mi může uškodit,“ říká majitel Penzionu U Kačerů v Kleci Václav Kačer. Pokračoval v tom smyslu, že o záměru už slyšel. Protože se o něm mluví už dlouhou dobu, nepočítal, že by se těžba uskutečnila v dohledné době.