Provoz autovrakoviště trápí místní obyvatele, sepsali petici.

To vše se nelíbí obyvatelům a vlastníkům nemovitostí v místní části Člunku Lomech na zdejším provozu autovrakoviště firmy Čech – odpady. „Od rána je tady rachot. Po cestě se válejí špony, náš pes už si tam dvakrát rozříznul nohu, sousedi píchli kolo u auta,“ popisuje situaci Iva Svobodová.

Obavy mají lidé ale zejména o pitnou vodu, neboť právě pod zmíněnými pozemky jsou její největší zdroje pro místní studně. Na vodovod totiž obec svým rozpočtem finančně nedosáhne. „V těch místech, kde je nyní vrakoviště, měli kdysi zemědělci silážní jámu a dostalo se to k sousedovi do studny. Teď se tam pracuje s oleji, ropnými produkty, což může být mnohem horší,“ uvedl Jindřich Povolný.

Lomy mají kolem 150 dospělých obyvatel, na petici je více než 120 podpisů, a to včetně těch, kteří zde vlastní rekreační objekty či jen pozemky. „Naše osada žije v letní sezoně turistickým ruchem. Ale lidé přijíždějící historickou úzkokolejnou železnicí vidí nejdříve vrakoviště. Tím trpí vzhled obce,“ poukazují v textu petice na fakt, že podobný provoz do turisticky oblíbené oblasti České Kanady nepatří.

„Před měsícem zde byla kontrola z krajského úřadu a nic závadného nenašla, neděláme nic protizákonného,“ vyjádřil se pro Deník jednatel firmy Vratislav Čech.

Právě s ním nyní má vstoupit v jednání starosta Člunku Zdeněk Plachý, kterého tímto úkolem minulý týden pověřilo zastupitelstvo. „Nemáme nic proti podnikání firmy, ale tenhle provoz je tady prostě nešťastný. Je také s podivem, že během dvou let získal majitel firmy tři hektary od státu do svého vlastnictví, zatímco obec žádá už celou řadu let Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o odkoupení polorozpadlých bývalých kravínů, které hyzdí obec a s nimiž tak nemůžeme nic dělat, ale stále se nic neděje,“ říká Zdeněk Plachý.

Do hry nejen o zdroje pitné vody však nyní ještě navíc vstoupilo vojsko.

Další mohutné zdroje pitné vody vedou do obce také z vojenské střelnice, tedy z pozemků, které sousedí se zmíněným autovrakovištěm. I ty by nyní mohly být ohroženy.

Střelnice byla plně využívaná ještě před profesionalizací armády, kdy rachot tanků či noční střelby byly běžnou záležitostí. Místní obyvatele, kteří si tak s vděčností zvykli na mnohem větší klid, proto také děsí fakt, že se začíná hovořit o možnosti jejího využití jako kdysi v minulosti.

„Obrátila se na nás Vojenská ubytovací a stavební správa se žádostí o odkoupení obecních pozemků. Jejich prodej ale zastupitelstvo zamítlo. Obnovení provozu střelnice je pro nás nepřijatelné, a to hned z několika důvodů. Jednak jsou tam zdroje vody, dále je tam uznaná syslí kolonie, o dalších vzácných druzích živočichů a rostlin nemluvě,“ říká starosta.

„S tanky jsme si v minulosti užili dost. Armáda má určitě jiné prostory, které může k výcviku vojáků využít,“ vyjádřila mínění místních obyvatel Jana Korandová.

„Samozřejmě, že dnes je tam jiný druh vojska, než býval. Naše žádost je ale směřována ke stavbám,“ vysvětlil za českobudějovické pracoviště Vojenské ubytovací a stavební správy Miroslav Rozsypal. Dodal, že zde má armáda v rámci rekonstrukce útvarů záměr další výstavby, a proto usiluje o narovnání majetkoprávních vztahů.

„Osobně bych spíš přivítal, kdyby armáda chtěla své pozemky prodat obci. Je tam zavedená voda, elektřina, byly by tam pěkné stavební parcely,“ dodal Zdeněk Plachý.

„Osobně si myslím, že tady nejde o žádné faktické obnovení střelnice, ale hlavně o výstavbu těch budov. Někdo si nejspíš připravuje půdu pro to, aby to pak všechno mohl od armády levně koupit,“ uvedl občan, který si nepřál být jmenován, ale jehož totožnost je Deníku známa. Poukázal tak na korupční aféry pracovníků ministerstva obrany z poslední doby.