Narodil se ve Veselí nad Lužnicí, kde je od poloviny 80. let minulého století čestným občanem města. Konkrétně od 18. dubna 1985. I když se krátce po sametové revoluci zejména místní sdružení ODS pokoušelo čestné občanství zrušit, nepovedlo se to. V jedné diskuzi u článku Deníku na toto téma jeden ze čtenářů naznačuje: "Občané města pamatují, jak a čím se pan Štrougal o naše město zasloužil. Velká většina lidí, co pamatují 80. léta, nedá na našeho rodáka dopustit."

Nejenom ve Veselí nad Lužnicí Lubomíra Štrougala lidé znali. Na Kařtejně, někdy nazýváno Karštejn u Kardašovy Řečice měl totiž chalupu, respektive statek. Dnes už má objekt nové majitele, ale lidé v okolí na pobyt někdejšího komunistického premiéra vzpomínají stále. "Jako malý kluk jsem ho vídával. Někdy, když tu byl, u chalupy stálo i auto značky ZiL s ochrankou," popsal Deníku muž, který do míst na Kařtejně jezdil.

Ruská, respektive tehdy sovětské automobilka ZiL (Zavod imeni Lichačeva), původně ZiS, vyráběla vedle těžkých nákladních aut, která projela i tím nejtěžším terénem, také luxusní osobáky pro významné komunistické pohlaváry. O výrobě každého z exemplářů osobně rozhodoval nejvyšší představitel Sovětského svazu. U nás se dostalo této "pocty" používat ZiL třeba předsedovi federální vlády Lubomíru Štrougalovi a šéfovi československé komunistické strany, pozdějšímu prezidentovi Gustávu Husákovi. Mimochodem jedním z exemplářů nákladního ZiLu disponovali dobrovolní hasiči v Žíteči na Třeboňsku.

PUTINOVA LIMUZÍNA. ZIL-4112R vyráběli  šest let.
Auta pro papaláše. Ruský ZIL slaví 100 let

Štrougal prý chodil i do Řečice do hospody a proslýchá se, že právě jeho zásluhou zde bylo vybudované na tu dobu moderní nákupní středisko. Stejně jako údajně kulturák ve Veselí.

Na druhé straně se mezi lidmi vždycky v souvislosti s chalupou na Kařtejně hodně mluvilo o trochu divokých papalášských lovech zvěře.

Romana Hovorková s dcerou Anetou a vnukem Tadeášem.
Jak vnučce kulaka z Hluboké pomohl na školu předseda vlády Štrougal

Do této lokality, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, je zákaz vjezdu. Přesto zde v létě panuje čilý turistický ruch. A proudí zde davy cyklistů. Nedaleko je známý jez Metel či turisticky vyhledávaný lesní masiv Jemčina a další zajímavá místa.

Vazby Lubomíra Štrougala na Písecku vznikly díky jeho první manželce za svobodna Věře Novákové, která byla rodačkou z Milevska. U Zvíkova měl i chatu.

Bývalý komunistický politik Lubomír Štrougal (1924-2023) zemřel 6. února v 98 letech. Rodák z Veselí nad Lužnicí působil od 50. let ve vrcholné politice a v letech 1970-88 byl předsedou vlády. Po roce 1989 měl být souzen i za smrt lidí, kteří v 60. letech, kdy byl ministrem vnitra, prchali přes železnou oponu. Soudu se ale vyhnul a případnému potrestání unikl.