VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lužnice příslušela pánům z Landštejna

Lužnice – Jméno obce, jak uvádí kronika, se odvozuje buď od nepřehledných močálů čili louží, jež tu byly hojné a z nichž prodlením času vznikly četné rybníky, nebo též od luhů či travnatých rovin.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Expedice do Lužnice. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Kdy byla založena, není sdostatek známo. Je však obcí velmi starou jako všechny obce, jejichž jména končí na – ice. Jelikož byla stavěna do podkovy, i to je důkazem jejího staršího původu.

Dějiny Lužnice jsou úzce spjaty s dějinami Lomnice nad Lužnicí a Třeboně. Lužnice příslušela ke statku lomnickému a s ním pak pánům z Landštejna. Třeboňský klášter měl v Lužnici vykázané obilní desátky, a to z každého lánu a i ze svobodného dvora, jenž tu stával.
První písemný doklad o existenci obce Lužnice pochází z roku 1371. V listině uložené ve Státním ústředním archivu v Praze je uváděna jako Luznicz.
Jméno řeky Lužnice je prvně doloženo ve 12. století: v roce 1179 jako Lunsenize rivulus, r. 1185 Lvsnitz.
R. 1392 se připomíná Jeník Michal z Lužnice, r. 1409 Rybka z Lužnice, královský lovčí v Lomnici, jejž poslal r.1422 Žižka do Třeboně nejspíše za příčinou vzdání se města, což se neuskutečnilo.

R. 1424 snažil se dobýti Třeboně zmíněný Rybka z Lužnice, ale smrt Žižkova dobývání zastavila.
R. 1433 odkázal panoše Jan, řečený Kbelec z Lužnice, svůj statek, což měl na dvorech a lidech v Lužnici, pro všeobecnou jistotu svému bratru Janovi, opatu kláštera třeboňského. R. 1435 vzdala se husitská Lomnice panu Oldřichovi z Rožmberka a s ní dostala se Lužnice k panství v Třeboni.
R. 1511 osvobozeni jsou obyvatelé Lužnice od úmrtí.
Asi v polovině 15. století měla vesnice 6 lánů 1 věrtel polí, bylo tu 25 hospodářů se sedmi lány 3 věrtelu.
Za třicetileté války byla obec úplně vypálena a pustá, takže roku 1625 tu nebylo živé duše. Pomalu shledáváno rozprchlé obyvatelstvo a domy za pomoci panství zase stavěny a role vzdělávána.
V roce 1630 měla Lužnice ještě 6 spálenišť, v roce 1654 bylo zde dosud jen 14 usedlých.
V roce 1660 připadla obec Švarcenberkům.
Roku 1840 bylo v Lužnici 49 domů, 98 rodin se 449 obyvateli.

Dějiny školy
Ve školní kronice je zaznamenáno, že podle ústního podání byla škola v obci již v 18. století. Nejstarší budova se připomíná v čísle 41, pozdější kovárně.
V letech 1830 - 1833 vystavěna byla škola jednotřídní v čísle 48, ta pak rozšířena v roce 1883 na dvoutřídku, když počet dětí přestoupil 111. Do této školy chodily i děti ze sousední obce Přeseka až do roku1873.
Přístavba druhé třídy stála i s vnitřním zařízením 2 900 zlatých a uhrazeny byly odprodáním pozemků za mlýnem, ostatní bylo vypůjčeno ze záložny v Třeboni.
Prvním známým učitelem byl zde v letech 1805 -1843 Josef Píbl, po něm Ant. Blažek až do roku 1855. Za tohoto byla založena kolem kaple školka morušová, neboť on sám pěstoval mnoho bourců.
R. 1889 byla povolena v Lužnici zimní hospodářská škola pokračovací a v ní se vyučovalo vždy večer až do první světové války.
Nová školní budova byla v zastupitelstvu schválena po dlouhých průtazích v r. 1929. Základní kámen byl položen 5. října 1930.
Obec uzavřela komunální výpůjčku u Občanské záložny v Lomnici nad Luž. ve výši 300 000 Kč a následkem toho zavedla 350% obecní přirážky - nejvyšší přípustné a též dávky ze psů 10 Kč ročně a dávku z piva z 1 hl. Dále k úhradě výloh vzniklých se stavbou školy prodala obec místní kovárnu za 30 000 Kč a starou budovu školní za 44 000 Kč.
Slavnostně byla nová budova otevřena 28. srpna 1931za účasti významných hostů. Klíče od budovy byly předány řídícímu učiteli Františku Zvánovcovi. V roce 1946 byla při základní škole otevřena jedna třída mateřské školy. Pro nedostatek dětí byla základní škola v červnu 1978 uzavřena a děti začali dojíždět do Základní školy Lomnice nad Lužnicí. V roce 1991byl provoz znovu obnoven. Otevření školy předcházelo přípravné období, ve kterém rodiče i ostatní občané připravovali učební prostory. Byla otevřena jedna třída a školní družina, v činnosti pokračovala i mateřská škola. V roce 2003 dostala budova školy novou fasádu.

Dějiny kaple
První nejstarší kaplička v Lužnici byla, jak uvádí obecní kronika, dřevěná, po jejím zániku byla postavena zcela malá kaplička zděná, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, jehož socha, v životní velikosti, byla umístěna na oltáři. Stála uprostřed návsi.
Roku 1875 byla kaplička zbořena a na jejím místě postavena nynější velká kaple, zasvěcená témuž světci. Socha však byla umístěna na mostě řeky Lužnice, kde je dosud. Na oltář v kapli koupen byl obraz sv. Jana, originál E. E. Weise z Prahy, malovaný na plátně s datem 1875. Ve věži byly umístěny dva zvony. Malý - umíráček, sem byl přenesen ze staré kapličky, a velký zvon koupený během stavby této kaple.
Za druhé světové války při velké spotřebě barevých kovů byly také v Lužnici zvony sňaty za účelem zrekvírování. Když už měly být odevzdány, zjistil místní kovář, že velký zvon je z ocele a tak úřady odebraly obci pouze zvon umíráček, velký zůstal a upevněn byl znovu na věži. Při tom se vysvětlilo, že když se stavěla kaple a sedláci kupovali zvon, objednali levnější a tím nepřímo zvon zdejší kapli zachránili.
Cyklus obrazů „Křížová cesta“ byly prodány do kapličky v Přesece za 4 zlaté. Do nové kaple byla zakoupena nová „Křížová cesta“, která je tu dosud.
Kaple byla zbudována nákladem 1900 zlatých. K úhradě výloh byly z části odprodány obecní pozemky, něco daroval P. Bárta (kněz, zdejší rodák), rolníci zdarma vozili kámen a cihly a konečně k témuž účelu odprodali sedláci obecního býka.
Kaple je po celou dobu majetkem obce a slouží nejen k církevním obřadům, ale i ke konání koncertů.


10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výletní vlak.

Mezi Jemnicí a Třebelovicemi pojede lampionový vlak

Křižovatka u obchodních domů na sídlišti Vajgar.

Nový přechod pro lenivé. Hradec ustoupil chodcům

Jihočeské osobnosti nehýří po volbách optimismem

Jihočeský kraj - Z více než půl milionu jihočeských voličů nezahodilo šanci svým hlasem projevit politický názor 61,74 procenta.

Úterý zve do vlaku nebo do knihovny

Jindřichohradecko - Chcete-li se v úterý vydat někam za zábavou, ale chybí vám inspirace, podívejte se na naše tipy.

Dvě třetiny osobností regionů nejsou spokojeny s výsledky voleb

/INFOGRAFIKA/ Volby nedopadly zrovna podle našich představ. A navíc nebude snadné na jejich půdorysu sestavit stabilní vládu, tvrdí osobnosti z českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Půlstoletí českého fiktivního génia přibližuje výstava

Husinec /VIDEO/ - Výstavu, která provede celým životem génia, tedy Járy Cimrmana, hostí Městský úřad v Husinci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT