Hlavním důvodem je však fakt, že sjezdovky v regionu jsou nesrovnatelně levnější než pobyt například v Krkonoších. Děti se přitom na kopcích na Jindřichohradecku naučí lyžovat úplně stejně. Velmi výhodné podmínky má nyní Základní škola ve Studené. Sjezdovku mají totiž přímo v místě.

„Od 1. února budeme mít lyžařský kurz na sjezdovce ve Studené. Žáci na ni budou docházet z domova. Letos jsou ideální sněhové podmínky, v loňském roce jsme lyžovali na technickém sněhu a navštívili jsme sjezdovku v Mrákotíně,“ sdělila ekonomka školy Jitka Havlová.

Do Studené vyrážejí také žáci z okolních škol. „Do loňského roku jsme jezdili na lyžařské kurzy do Krkonoš. To bylo však už finančně neúnosné. Letos strávíme dva dny na sjezdovce ve Studené, která je od nás kousek, a jeden den v Nové Bystřici,“ informovala zástupkyně Základní školy ve Strmilově Ludmila Plachá.

Žáci ze Základní školy v Českém Rudolci absolvovali tento týden lyžařský kurz v Dolním Radíkově i s ubytováním. „Přesnou částku, na kolik kurz vyšel, ještě nemám, ale určitě vyjde výhodněji než kdybychom jeli do Krkonoš,“ uvedla zástupkyně školy Ilona Baštářová.

Vlek v Dolním Radíkově provozuje Dům dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, který tam poskytuje také ubytování. Letošní zima provozovatelům nahrála, protože má oproti jiným vlekům na Jindřichohradecku tu nevýhodu, že je zcela odkázán na sněhovou nadílku bez možnosti zasněžování technickým sněhem. Vlek je pro veřejnost v provozu také o víkendech, a to od 10 do 17 hodin, dokud to sněhová nadílka dovolí.

Ideální sněhové podmínky nabízí samozřejmě také vlek v Horní Radouni, kde se díky prázdninám rozjel včera vlek už v poledne. Každý školák, který si zakoupil permanentku, dostal navíc ke skipasu malý dárek. Na sjezdovce v Horní Radouni leží 45 centimetrů přírodního a 30 centimetrů technického sněhu.