Pokud vyjdou předpovědi počasí tak, jak je avizují meteorologové, potom se mohou návštěvníci a obyvatelé Lipenska dočkat ve druhé polovině tohoto týdne na kramolínských svazích až dvaceti centimetrů sněhu.

Přípravy na zimní sezonu ve Skiareálu Lipno vrcholí.

„Všechny tři lanovky prošly už kompletním zátěžovým testem a jsou připraveny,“ upozornil Luboš Krejza ze společnosti Lipno Servis. „Zatím ještě funguje i podzimní nabídka areálu, tedy půjčovna kol nebo plachetnic a funguje hlavně kvůli tomu, že jsme výrazně stlačili ceny, což je v době krize pro návštěvníky velice zajímavé. Loňské ceny také zůstanou i ve skiareálu.“
Zima je pro Lipno lepší než léto

Zimní sezona je pro lipenský areál velice důležitá, ať už z hlediska zaměstnanosti, tak i kvůli tomu, že trvá déle než sezona letní. Z té mohou podnikatelé a zaměstnanci v cestovním ruchu vyžít jen stěží, což je problém nejen Lipenska, ale i samotného Českého Krumlova. A pokud léto vydělá na zbytek roku, pak ale nevydělá už na investice. A bez nich to nejde. Vloni Skiareál Lipno navštívilo 180 tisíc lidí, převážně rodin s dětmi, a návštěvnost rok od roku roste.

Po dvousetmilionové investici do modernizace areálu připravuje letos jeho zimní středisko také několik novinek. Jednou z nich je i modernizovaný snowpark, ve kterém přibude zábavná snow-crossová dráha pro rodiny s dětmi. K jejímu vytvoření inspirovaly pracovníky areálu jednak samy děti a jejich dovádění na sněhu, ale částečně i návštěva v jednom z rakouských zimních letovisek.

Navíc, a to je velice důležité, každý, kdo navštíví lipenské sjezdovky a nebude mu ještě osmnáct, automaticky jezdí za dětské ceny.

Také toto jsou informace, na které lidé v době hospodářské recese slyší.

„Za poslední dobu se lipenský skiareál výrazně proměnil k lepšímu,“ kvitovala například Lucie Maliňáková z Horní Plané rozsáhlé investice. Také ona si na Lipno jezdí čas od času zalyžovat. „Na novou sezonu už se těším. Lyžuji hlavně na Jezerní sjezdovce, kde by mohly přibýt nějaké malé skoky pro zdatnější lyžaře. Méně prudké svahy zase vyhledávám, když to zkouším na snowboardu. A skvělé jsou pojízdné pásy, které nahradily některé vleky. Třeba z pomy jsem na snowboardu měla veliký strach,“ doplnila Lucie Maliňáková, jež ocenila i kvality výukového areálu Foxpark pro nejmenší lyžaře.

Snowboardový park také ještě čekají úpravy. „Chceme jej rozdělit na dvě části. Jednu pro úplné začátečníky, kteří se tady chtějí naučit freestylový snowboarding a lyžování, druhá část bude určena pokročilým,“ říká Krejza s tím, že v současné době už myslí provozovatelé skiareálu na další roky. „Chceme tady držet určitý alpský standard, kdy by tu mohlo lyžovat maximálně 55 lyžařů na hektar a den,“ doplnil Luboš Krejza.

To by ale na současných sjezdovkách kolem Kramolína nebylo brzy možné. Východisko je jediné, rozšířit je. „Expanzi plánujeme a v současné době pracujeme už na různých povoleních typu územního rozhodnutí a podobných dokumentech,“ shrnul Luboš Krejza.

Zdeněk Zajíček, Martin Tröster