Výstavba parovodu umožní Madetě nahradit stávající výrobu páry z plynu ekologickou variantou. Z Otína do mlékárny povedou souběžně dvě speciální potrubí. Jedno na páru o teplotě kolem 180 stupňů celsia, druhé na kondenzát. Nový parovod o délce zhruba dva a půl kilometru bude téměř po celé délce schovaný pod zemí, takže nezabere ornou půdu. „Snažíme se řídit principy udržitelného podnikání dlouhodobě a tato významná investice je toho dalším důkazem. Navíc tím současně posílíme naši energetickou bezpečnost,“ uvedl Milan Teplý, generální ředitel Madety.

Teplo, které výrobní závod odebírá 365 dní v roce, bude nově získané ze slámy, tedy z udržitelného zdroje. „Tuto investici vnímáme velmi pozitivně. Pro nás je to i signál, že Madeta má zájem svůj závod ve městě rozvíjet, což je určitě dobrá zpráva jak pro zaměstnance tak pro obyvatele města a věřím, že i změna energetického mixu, která je s tím spojená, podniku pomůže a bude dál dobře působit v našem regionu,“ pochválil starosta Michal Kozár. Madeta očekává, že 100milionová investice do nového energetického napaječe bude mít zhruba pětiletou návratnost. Parovod z Otína staví brněnská firma UCHYTIL a v provozu by měl být už letos na přelomu července a srpna.

Nový parovod bude zásobovat jindřichohradecký závod Madety. Smlouvu o jeho vybodování v pátek podepsaly všechny zúčastněné strany.
V Jindřichově Hradci začne stavba parovodu za 100 milionů. Bude zásobovat Madetu

Na vybudování nového parovodu budou navazovat další stamilionové investice do jindřichohradeckého závodu. „V Madetě jsem už 49 let a přestavěl jsem čtyři fabriky. Teď přišel na řadu Jindřichův Hradec. Jde o nosný závod, kam plánujeme v příštích pěti až šesti letech investovat řádově kolem 600 milionů korun. Následně to bude jedna z nejmodernějších mlékáren, obdoba Plané nad Lužnicí. Investice půjdou do sýrárny, protože jeden sýr je tady v Hradci vyhlášený a poté jich bude vyhlášených asi pět. Současnou technologii nahradí špičková technologie na světové úrovni,“ upřesnil k budoucnosti ředitel podniku Milan Teplý.

Madeta ve svém jindřichohradeckém závodě vyrábí především mléčné dezerty jako Lipánek, tvarohy, jogurty, zakysané smetany, sýry cottage nebo romadur. Společnost patří k největším zpracovatelům mléka v České republice a provozuje čtyři výrobní závody. Kromě Jindřichova Hradce také v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově a Pelhřimově. Společnost zaměstnává na 1 500 lidí a na trhu nabízí více než 250 druhů výrobků.