,,Někteří snoubenci si termín zamlouvali už loni na podzim. Svatby se budou konat na staré radnici, v kapli svaté Maří Magdaleny a v rondelu,“ řekla vedoucí matriky v Jindřichově Hradci Jitka Kalábová.

Ze snoubenců v novomanžele promění páry starosta Karel Matoušek, místostarosta Alfred Němec a zastupitel Bohdan Soukup. „Jednu svatbu bychom ještě do programu vtěsnali. Takhle na poslední chvíli se už ale nejspíš nikdo takový neobjeví,“ dodala Kalábová.

Naopak v Dačicích je svateb jako šafránu. Ani magické datum počet svatbychtivých příliš nezvýšilo. „Na tento den máme plánovanou jen jednu svatbu. Naopak třeba 2. srpna budou tři svatby, což je poměrně dost. Vzhledem k tomu, že za měsíc se v Dačicích odehrají dvě, nejvíce sedm svateb,“ popsala matrikářka z Dačic Eva Pokorná.

Na pátek 8. srpna byla podle jejích slov naplánovaná ještě jedna svatba, tu ale nakonec snoubenci odložili o rok. ,,Je zajímavé, že letos takové kulaté číslo neláká. Loni 7. 7. 2007 se uskutečnilo pět svateb,“ podotkla Pokorná.

Oblíbeným svatebním místem je i Červená Lhota, 8. srpna bude vodní zámek svědkem rovnou třinácti svateb.

„Oddávat se bude od půl desáté do půl čtvrté odpoledne. Je vidět, že datum při svatbě opravdu hraje roli. Jiné pátky bývá maximálně pět svateb,“ konstatovala matrikářka z Kardašovy Řečice Zdeňka Bzonková.

V Třeboni vzroste počet svateb oproti jiným pátkům z jednoho až dvou obřadů na šest. „Původně jich mělo být dokonce osm, ale dva páry si svatbu v tento den nakonec rozmyslely,“ řekla Jitka Sýkorová z odboru vnitřních věcí na Městském úřadu v Třeboni. Všech šest párů oddá v tento den na třeboňském zámku místostarostka Anna Kahounová. ,,Data se stejnými čísly jsou na Třeboňsku pro svatbu opravdu oblíbená. Už teď lidé volají, že by si chtěli zamluvit datum 9. 9. 2009,“ doplnila Sýkorová.